خودرو, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول موتور شوی| صفر شویی موتور چیست؟

صفرشویی موتور

وقتی در مورد تمیز کردن خودرو صحبت می‌کنیم، اغلب ذهن ما به سمت بدنه‌ی خودرو و یا داخل کابین آن می‌رود، ولی بیشتر مواقع از تمیزکاری اجزا داخل کاپوت غفلت می‌کنیم. اگرچه اجزا داخل کاپوت به علت پنهان بودن، در زیبایی ظاهری خودرو تاثیری ندارند، ولی تمیزی آن‌ها مخصوصا صفرشویی موتور باعث بهبود عملکرد و افزایش طول عمر آن ها می‌شود.

تمیزی اجزا داخل کاپوت وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در نظر داشته باشیم که موتور ماشین به عنوان قلب خودرو در داخل کاپوت قرار دارد و هرگونه بی توجهی به آن تاثیر مستقیمی در طول عمر و کیفیت خودرو ما دارد. هرچند که به علت قرار داشتن این اجزا در زیر کاپوت، ممکن است که آلودگی‌های آن به چشم نیاید، ولی برخی از عوامل مانند دوده‌ی ناشی از سوختن بنزین، می‌تواند در اگزوز و یا اجزا موتور رسوب کند، و باعث کثیفی موتور خودرو ما شود. چرب شدن و جرم گرفتن سطح موتور ماشین یکی دیگر از منابع آلودگی است که از روغن موتور ناشی می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، ذرات گردو غبار داخل هوا نیز می‌توانند باعث آلودگی موتور خودرو شوند.

بهترین فرمول موتورشویی

برای داشتن فرمولی با ببیشترین تاثیرگذاری، بهتر است که از مخلوطی از مواد موثر استفاده شود. در ادامه به مهم‌ترین مواد فرمول موتورشویی اشاره می‌شود.

 • گلایکول اتر: به کارگیری از حلال‌های آلی به ویژه گلایکول اتر‌ها تاثیر بسزایی در پاک کردن چربی‌های بر جا مانده بر سطح موتور دارد.
 • قلیایت: معمولا محلول موتورشویی دارای pH‌ بالاتر از 7 هست، و به اصطلاح قلیایی هست. البته قلیاییت بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب به بخش‌های فلزی شود. بنابراین لازم هست که قلیایت فرمول به طور ویژه کنترل شود.
 • سورفکتنت‌ها: برای از بین بردن کثیفی‌های سخت (heavy duty) لازم است که در داخل فرمولاسیون از امولسیفایرهای قوی مانند سورفکتنت‌هاب اتوکسیله استفاده شود. همچنین از سورفکتنت یونی و غیر یونی برای چربی بری بیشتر می‌توان استفاده کرد.
 • فسفونات : این خانواده از ترکیبات شیمیایی در فرمول‌های مختلفی (مانند ژل ماشین ظرفشویی) به عنوان چربی زدا استفاده می‌شود. بنابراین استفاده از فسفونات‌ها یک گزینه‌ی مناسب برای استفاده در فرمولاسیون موتورشویی است.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323232

 بهترین محلول صفر شویی موتور ماشین (موتور شویی)

شاید بهترین روش برای تمیزی و پاک کردن رسوبات داخل موتور، باز کردن موتور خوردو و پاک کردن آن از انواع آلودگی‌ها باشد. ولی این کار علاوه بر این که زمان بر هست، از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه نخواهد بود.

همان گونه که  محلول صفرشوی داخل کابین خودرو  یک محصول ویژه برای تمیزی داخل ماشین هست، برای تمیزی موتور نیز از محلول ویژه ی آن استفاده می شود تا بتواند آلودگی ها را از سطح موتور بدون نیاز به باز کردن آن و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد.  در واقع صفرشویی موتور بخشی از صفر شویی کامل خودرو محسوب می شود تا بتواند عملکرد و پاکیزگی خودرو شما را تا حد امکان به روز اول نزدیک کند.

پاک کردن و برداشتن چربی و کثیفی‌ها از موتور، علاوه بر تمیزی موتور خودرو، می‌تواند باعث انتقال بهتر گرما از موتور به هوا شود، چون آلودگی‌ها می‌توانند مانند یک عایق عمل کنند و تبادل گرما با محیط را با مشکل روبه رو کنند. در نتیجه با برطرف کردن آلودگی‌های موتور، عملکرد موتور شما بهبود خواهد یافت. یکی دیگر از مزیت‌های موتورشویی، کاهش مصرف سوخت خودرو پس از شست و شوی آن است.

ویژگی های محلول صفرشویی موتور

باتوجه به این‌که فرمول‌های مختلفی از موتورشویی وجود دارد و هر فرمول ویژگی‌های منحصر به فرد به خود را دارد، بنابراین محلول‌های موجود در بازار دارای خواص مختلفی هستند. در زیر به ویژگی‌های عمومی محلول‌های موتورشویی اشاره می‌شود.

 • از بین بردن چربی ها
 • پاک کردن رسوبات از سطح
 • عدم خوردگی و آسیب زدگی به موتور
 • عدم تغییر رنگ قطعات مختلف موتور پس از شست و شو

راهنمای استفاده از محلول صفرشویی موتور

در مرحله ی اول بهتر است توجه داشته باشید، شست و شوی موتور خودروی خود را در روزی انجام دهید که هوا نسبتا گرم باشد. چون در این روز ها گرمی هوا باعث خشک شدن سریع تر موتور خودروی شما خواهد شد. البته هنگامی که موتور شما کار کرده و داغ هست، اصلا زمان مناسبی  برای شست و شو نیست و این کار ممکن است که باعث صدمه به موتور ماشین شما شود.

در گام  بعدی و قبل از انجام عملیات شست و شو لازم است که برق خودرو را قطع نمایید (به عنوان مثال باتری را خارج نمایید و یا حداقل ترمینال‌های آن را قطع کنید). همچنین با استفاده از یک روکش مناسب پلاستیکی، اجزا الکتریکی را پوشش دهید تا هنگام شست وشو آسیب نبینند.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323232

حالا می‌توانید که از محلول صفرشوی موتور استفاده نمایید. محلول را بر تمامی محفظه‌ی موتور اسپری کنید و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا اثر خود را بگذارد. اگر برای پاکیزگی بیشتر نیاز به استفاده از برس دارید حتما از برس پلاستیکی استفاده کنید. همچنین اگر سال های زیادی است که کثیفی‌ها و چربی‌ها از سطح پاک نشده اند، شاید نیاز باشد که از محلول بیشتری برای تمیزی کامل استفاده نمایید.

برای شستن و آب کشیدن لازم هست که از آب پر فشار استفاده کنید بدین منظور یا از دستگاه کارواش استفاده کنید و یا با قرار دادن انگشت خود بر دهانه ی شلنگ یک جریان آب پرفشار به وجود آورید. دقت کنید که آب بر روی قطعات الکتریکی پاشیده نشود. البته از آن جایی که برخی از فرمولاسیون های صفرشوی نیاز به آب کشی ندارند، انجام این مرحله با توجه به نوع محصول مورد استفاده می‌تواند که متفاوت باشد.

در نهایت اجازه دهید تا موتور و سایر اجزا کاملا خشک شوند و سپس باتری و برق خودرو را دوباره وصل نمایید.

در مورد زمان و دوره‌ی استفاده از این محلول باید گفت که معمولا استفاده از یک یا دوبار از محلول صفرشوی موتور در سال برای پاکیزگی موتور خودرو کفایت می‌کند. بنابراین بهتر است زمان شست و شو طوری تنظیم شود که داخل فصول سرد سال قرار نگیرد.

چند نکته جهت عملکرد بهتر

 • جهت ایمنی، این محصول دور از دسترس کودکان قرار گیرد.
 • بعد از استفاده در محفظه ی حاوی محلول را محکم ببندید.
 • در صورت تماس دست با محلول، فورا دست خود را با آب شست و شو دهید.
 • قبل از استفاده از محلول صفرشویی موتور، نحوه ی عملکرد آن را بر یک بخش کوچک بررسی نمایید.

تیم تحقیقاتی فرمولچی با داشتن کادری با تجربه و با دانش آمادگی دارد، در صورت تمایل شما به داشتن فرمول اختصاصی صفرشوی موتور خودورو با شما همکاری کند. لطفا از طریق زیر با ما در ارتباط باشید.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323232