خودرو, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمولاسیون قیر پاک کن| فرمول قیرپاک کن ماشین| ساخت اسپری قیرپاک کن

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که لکه‌های قیر را بر روی لاستیک و  بدنه‌ی خودرو خود مشاهده کنید. علت چسبیدن قیر به خودرو شما می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد که  عبور خودرو شما از مسیری که به تازگی آسفالت شده است، می‌تواند یکی از دلایل آن باشد. هنگام عبور شما از این مسیر‌ها قیر بر روی لاستیک خودرو شما می‌چسبد و با چرخیدن لاستیک‌ها، قیر از روی لاستیک‌ها به روی گلگیر‌ها و یا حتی بدنه خودرو انتقال پیدا می‌کند. فارغ از این که  دلیل چسبیدن قیر بر روی ماشین شما  چیست، وجود قیر بر روی بدنه خودرو باعث زشتی ظاهر خودرو شما خواهد شد. علاوه بر این، اگر قیر از روی لاستیک و بدنه ماشین شما پاک نشود می‌تواند باعث آسیب رساندن به آن‌ها شود.

با دیدن قیر بر روی خودرو، اولین ایده‌ای که به ذهن برخی از افراد می‌رسد، اینست که با استفاده از بنزین و تینر اقدام به پاک کردن قیر از روی ماشین خود کنند. ولی از آن جایی که استفاده از این مواد باعث خرابی رنگ خودرو می‌شود، بنابراین استفاده از این مواد راه حل درستی به نظر نمی آید. سعی در کندن قیر با زور و یا ساییدن نیز می تواند باعث آسیب به ماشین شما شود. از طرفی دیگر  به علت ماهیت سخت و چسبنده قیر، محلول‌های شست و شو خودرو مانند شامپو کارواش خودرو نیز به تنهایی توانایی حذف قیر را از روی بدنه ماشین ندارند.

فرمول اسپری قیر پاک کن

از آن‌جایی که قیر دارای ماهیت ویسکوز و بسیار چرب است، برای حذف آن از بدنه‌ی خودرو نیاز به فرمولاسیون ویژه‌ای است. در ادامه با برخی از مواد تشکیل دهنده‌ی قیرپاک کن بیشتر آشنا می‌شویم.

 • حلال‌های آلی : استفاده از حلال مناسب نقش اساسی در پاک کردن قیر از روی بدنه‌ی ماشین دارد. حلال‌هایی مانند گلایکول اتر، بوتیل گلایکول، ایزوپروپیل الکل و یا مخلوطی از آن‌ها برای این کار گزینه‌های مناسبی هستند.
 • سورفکتانت‌ها : استفاده از سورفکتانت‌های یونی و غیر یونی به حل قیر در حلال کمک می‌کند. نونیل فنول‌ها از جمله مواد فعال سطحی هست که در قیر پاک کن‌ها می‌تواند استفاده بشود.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323000

 

پاک کننده قیر از روی ماشین

استفاده از محصول قیر پاکن خودرو یک گزینه مناسب برای رفع این مشکل هست. محلول قیر پاک کن ماشین علاوه بر این که قیر را از سطح بدنه خودرو شما حذف می‌کند، از رنگ خودرو شما نیز محافظت می‌کند. درخشندگی و براقیت یکی دیگر از مزایای استفاده از محلول قیر پاک کن خودرو هست. علاوه بر قیر ممکن است که سایر موادی که نیز خاصیت چسبندگی دارند (مانند آدامس و گریس) بر روی لاستیک و بدنه ماشیتن شما بچسبد. بنابراین محلول قیر پاک کن باید این توانایی را داشته باشد که این دسته از مواد را نیز از روی بدنه ماشین شما پاک کند.

ویژگی های قیر پاک کن مناسب

 • توانایی نفوذ به لکه های سفت و سخت را داشته باشد.
 • بر روی رنگ ماشین اثری نگذارد.
 • برای سطوح مختلف خودرو کارایی داشته باشد.
 • سطح مورد نظر را براق کند.

پاك كردن قير از بدنه ماشين

 • ابتدا محلول قیر پاک کن را تکان دهید و به مقدار کافی بر ناحیه مورد نظر اسپری نمایید.
 • به محلول چند دقیقه فرصت دهید تا اثر خود را بگذارد.
 • دستمال میکروفایبر ( یا یک دستمال نرم و تمیز) را مقداری خیس نمایید (ولی دقت کنید که در خیس کردن دستمال زیاده روی نکنید) و سطح  مورد نظر را تمیز کنید.
 • شاید لازم باشد که عمل تمیزکاری با اسپری را چند دفعه انجام دهید.
 • ماشین خود را بشویید و از تمیزی اطمینان حاصل نمایید.
 • زدن واکس بعد از شست و شو علاوه بر این که به محاظت از رنگ خودرو شما کمک می کند، باعث زیبایی بیشتر آن نیز خواهد شد.

هرچند که قیر پاک کن استاندارد بر رنگ های مرغوب ماشین اثری به جا نمی گذارد، ولی بهتر است قبل استفاده آن بر سطح مورد نظر، اثر محلول را بر روی رنگ ماشین بررسی نمایید. همچنین دقت داشته باشید  پاک کردن قیر از روی سطح خودرو هنگامی که بدنه خورو شما گرم هست نباید صورت بگیرد. مثلا هنگامی که خودرو شما زیر نور آفتاب بوده است، به ویژه در مناطق کویری ایران که شدت تابش خورشید بیشتر هست.

نکات ایمنی

هنگام کار با محلول قیر پاک کن لازم است که برخی از نکات ایمنی را رعایت کنید تا به شما آسیبی نرسد. مثلا اگر در محیط سر بسته حذق قیر از بدنه خودرو را انجام می دهید، تهویه ی مناسب هوای آن مکان را مورد توجه قرار دهید. این نکته برای افرادی که این کار را به عنوان یک حرفه انجام می دهند دارای اهمیت بیشتری هست.  پوشیدن دستکش هنگام کار نیز از آسیب احتمالی به دست شما جلوگیری خواهد کرد.

تیم تحقیقاتی فرمول چی با داشتن کادری با تجربه و با دانش آمادگی دارد تا در صورت تمایل شما جهت داشتن فرمولاسیون اختصاصی، با شما همکاری کند. لطفا از طریق زیر با ما در ارتباط باشید.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323000