خودرو, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول شیشه شوی ضد یخ خودرو | روش ساخت شیشه شوی ضد یخ خودرو

فرمول شیشه شوی ضد یخ خودرو | روش ساخت شیشه شوی ضد یخ خودرو

تمیزی شیشه‌ی خودرو از جمله نکاتی است که رعایت آن، علاوه بر آن‌که باعث افزایش زیبایی خودرو می‌شود، در ایمنی هنگام رانندگی نیز موثر هست. متاسفانه بخش بیرونی شیشه‌ی خودرو در معرض مواد مختلفی مانند دوده‌ی ماشین، گرد و غبار و سایر آلودگی‌هاست که باعث کثیفی و کدری شیشه‌ی خودرو می‌شود.

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، در فصل زمستان، یخ زدگی شیشه‌ی خودرو نیز از مشکلاتی هست که رانندگان مناطق سردسیر با آن رو به رو هستند. یخ زدگی شیشه خودرو باعث ایجاد مشکلاتی در دید راننده می‌شود.

بسیار مهم هست که توجه داشته باشیم که استفاده از برف پاک کن برای پاک کردن یخ  و یا برف نشسته بر روی شیشه‌ی ماشین باعث آمدن فشار بر روی موتور برف پاک کن خواهد شد. علاوه بر آن می‌تواند باعث آسیب دیدن تیغه‌ی برف پاک کن و شیشه‌ی خودرو شود. برخی از افراد سعی به تراشیدن یخ منجمد بر روی شیشه‌ی خودرو را دارند که این کار نیز می‌تواند باعث ایجاد خراش بر روی سطح شیشه شود.

یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از یخ زدگی و یا زدودن آن از روی شیشه‌‌ی خودرو، استفاده از محلول شیشه‌ی شوی ضد یخ هست.

فرمول شیشه شوی ضد یخ خودرو

مواد تشکیل دهنده‌ی محصول شیشه شوی ضد یخ خودرو باید به گونه‌ای باشد که دو عملکرد کلی را برای محصول به ارمغان بیاورد. اولا باید بتواند مانند سایر محصولات شیشه شوی خودرو کثیفی‌ها را از روی شیشه پاک کند. دوما شیشه‌ها را از یخ زدگی محافظت کند و یا در صورت وجود یخ بر روی آن، بتواند به سرعت آن را آب کند. بنابراین این محصول از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.

 • گلایکول‌ها : به کار بردن گلایکول‌ها در محصول می‌تواند که باعث پایین آمدن دمای انجماد شود.
 • سورفکتانت‌ها : برای عملکرد بهتر شیشه شوی‌ضد یخ، معمولا از مخلوطی از سورفکتانت‌های یونی (مانند سولفات‌ها و سولفونات‌ها) و سورفکتانت‌های آمفوتری استفاده می‌شود.
 • مواد کی لیت کننده : استفاده از کی لیت کننده‌ها به منظور دست یابی به عدم رسوب مواد و املاح بر روی سطح است. استفاده از کی لیت کننده‌های پلیمری، در فرمول شیشه شوی ضد یخ بسیار پرکاربرد است.
 • سایر مواد : طبیعتا درصد زیادی از فرمول را آب تشکیل می‌دهد. همچنین در برخی از فرمولاسیون‌ها از از اسانس استفاده می کنند.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت:02167323000

ويژگی‌های شیشه شوی ضد یخ خودرو

همانطور که در بالا توضیح داده شد از محصول شیشه شوی ضد یخ عملکرد‌های متفاوتی مورد انتظار است که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد.

 • آب کردن سریع یخ و برف
 • مناسب جهت استفاده بر روی آینه‌ها
 • موثر در برابر انواع آلودگی‌ها، نمک و…
 • تمیز نگه داشتن مخزن شیشه شوی خودرو
 • ایجاد درخشندگی بر روی سطح شیشه شوی خودرو
 • افزایش طول عمر تیغه برف پاک کن
 • دارای عملکرد مناسب تا دمای منفی 30 درجه
 • عدم پراکندگی بوی آمونیاک،‌ برخلاف بسیاری از شیشه شورها

آیا استفاده از الکل و آب داغ مجاز هست؟

استفاده از آب داغ برای آب کردن یخ منجمد نشسته بر روی شیشه یکی از راه حل‌هایی است که شاید به ذهن برخی از افراد برسد. البته باید توجه داشت که تغییر دمای زیاد به واسطه‌ی ریختن آب داغ بر روی شیشه‌ی ضد یخ خودرو می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌هایی در شیشه شود.

روش استفاده از شیشه شوی ضد یخ ماشین

محلول‌های شیشه شوی ضد یخ به دو صورت در بازار عرضه می‌شوند. در یک نوع از آن که معمولا غلیظ هست، لازم هست که با آب رقیق شود (با توجه به دستور العمل حک شده بر روی محصول) و سپس به داخل مخزن شیشه شور خودرو اضافه می شود.

نوع دیگری از محصول شیشه شوی ضد یخ خودرو به شکل اسپری هست که برای استفاده از آن باید آن را بر روی شیشه خودرو اسپری کرد.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت:02167323000