خودرو, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول براق کننده ی چراغ ماشین | محلول براق کننده چراغ خودرو |

هنگام رانندگی در شب و یا رانندگی در روزهای مه آلود و بارانی، روشن بودن چراغ های خودرو نقش زیادی در جلوگیری از بروز حوادث ناخوشایند دارند. ولی با گذشت زمان لنز های چراغ خودرو نه تنها خود به خود مات و کدر می شوند بلکه گاهی به حالت زرد رنگ در می آیند. حالت کدری و زردی چراغ های خودرو علاوه بر کاهش قدرت نور خوردو و ایجاد خطرات احتمالی در هنگام رانندگی، از زیبایی ظاهری ماشین شما نیز می‌کاهد.

علت کدری و زردی طلق چراغ خودرو چیست؟

در این قسمت عوامل محیطی مختلفی که بر ساختار طلق خودرو اثر می گذارند را بررسی می کنیم.

  • اکسیداسیون: هنگامی که لنز های چراغ خودرو در معرض اشعه UV و هوا قرار می گیرند، ترک های ریزی در ساختار آن ایجاد می شود.
  • مواد شیمیایی: قرارگیری لایه نازکی از آلودگی مثلا دوده ی ماشین، بر روی لنز چراغ های اتومبیل باعث ایجاد کدری بر روی آن ها می شود.
  • گردو غبار و نیز

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

 فرمول براق کننده چراغ ماشین

مواد تشکیل دهنده ی محلول رفع کدری چراغ خودرو

اگر میزان اکسیداسیون لنزهای چراغ زیاد باشد می توان از محلولی شامل درصد کمی بوتانول، مینرال اسپریت (mineral spirits) با درصد زیادی از وزن فرمولاسیون، اورتان اکریلیک و … استفاده کرد. این ترکیب برای رفع خراش های سنگین مناسب هست و یک لایه بر روی لنز به جا می گذارد، ولی وضوح اولیه را به آن ها بر نمی گرداند.

برای براقیت و شفافیت چراغ های خودرو می توان از ساینده های ملایم در فرمولاسیون استفاده کرد. این ترکیبات برای رفع اکسیداسیون و نیز آلودگی هایی نظیر گریس از سطح لنز چراغ مفید هستند.

برای تمیزی در برخی از فرمولاسیون ها، ابتدا با یک سنباده 600 گریت مرطوب آلودگی ها را از سطح برداشته می شود، و سپس با یک حوله بودن پرز سطح لنز خشک می شود.در مرحله ی بعد یک حوله را با فرمولی حاوی  اورتان اکریلات آلیفاتیکی (aliphatic urethane acrylate)، تولوئن، بوتیل استات، تیبت کننده نور و.. آغشته کنید و به لنز چراغ های ماشین بمالید و حداقل 10 دقیقه جلو نور فرابنفش قرار دهید.

برای تمیزی سطح چراغ خودرو می توان از محلول های پایه آب شامل سورفکتنت های غیر یونی استفاده کرد و سپس جهت براقیت لنز از سایر محصولات در این زمینه استفاده کرد.

با استفاده از ترکیبی شامل واکس،PTFE، و پلیمرهای سیلیکونی می توان یک محافظ مناسب برای لنز جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی ساخت.

روش ساخت خانگی براق کننده ی چراغ ماشین 

  • در ابتدا با استفاده از صابون ظرف شویی لنزهای جلو ماشین را تمیز کنید. در مرحله بعد  یک مخلوط از جوش شیرین و سرکه بسازید و آن را بر روی لنز چراغ ها بمالید تا تمیز شوند.
  • استفاده از جوش شیرین و یک پارچه مرطوب نیز توانایی پاک سلزی لنزهای چراغ خودرو شما را داراست.
  • در مورد استفاده از خمیر دندان برای براق کنندگی چراغ خودرو اختلاف نظرهایی وجود دارد، با این که استفاده از خمیر دندان به علت داشتن مواد ساینده باعث تمیزی چزاغ های ماشین می شود، ولی برخی معتقدند که استفاده از آن همراه با آسیب هایی خواهد بود.

در هنگام استفاده از جوش شیرین دقت کنید تا به رنگ بدنه ی ماشین آسیب وارد نشود.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶