آرایشی و مراقبتی, زیبایی, فرمولاسیون

فرمول رژ لب | روش ساخت رژ لب | فرمولاسیون رژ لب

فرمول رژ لب | روش ساخت رژ لب | فرمولاسیون رژ لب

از آن جایی که زیبایی لب‌ها نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره‌ی افراد دارد، از قرن ها پیش اکثر خانم‌ها برای داشتن صورتی جذاب‌تر به رنگ و حالت لب‌های خود توجه ویژه‌ای داشته‌اند. لژ لب یکی از شناخته شده‌ترین محصولات در حوزه‌ی آرایشی و بهداشتی است که اغلب خانم‌ها در زندگی روزمره خود از آن استفاده می‌کنند. استفاده از رژ لب در کنار محصولاتی مانند برق لب، ژل شست و شوی صورت و یا ماسک‌های صورت می‌تواند که جذابیت و شادابی را برای صورت شما به ارمغان آورد. در ادامه به مواد تشکیل دهنده و فرمولاسیون لژ لب پرداخته می شود.

فرمول رژ لب

انواع مختلفی از رژ لب در بازار موجود هست که هر کدام خوص و ویژگی‌های مختص به خود را دارد. ولی به طور کلی اجزا اصلی در فرموب رژ لب در زیر اساره می شود

  • مواد جامد : مواد جامد به کار رفته در فرمولاسیون‌های رژ لب به چند دسته کلی مانند انواع موم‌ها (مانند موم زنبور سفید، موم اوزوکریت و موم کاندلیلا)، پارافین جامد، میکرو کریستالین سلولز و.. تقسیم بندی می‌شوند.

یکی از کارکرد‌های اجزا جامد ایجاد حالت گرانروی در فرمولاسیون است. بنابراین هرچقدر از موم بیشتری در فرمولاسیون استفاده شود، محصول نهایی سفت‌تر خواهد شد. دمای ذوب اجزا جامد نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است، زیرا که دمای پایین ذوب باعث تغییر شکل و خراب شدن ظاهر  رژ لب بر روی لب ها خواهد شد. گاهی برای کارایی بیشتر از مخلوط چند جز جامد در فرمولاسیون استفاده می‌شود.

  • روغن‌ها : یکی از اصلی‌ترین اجزا فرمول لژ لب، روغن‌ها هستند. در فرمولاسیون لژ لب معمولا از روغن‌هایی مانند کرچک، لانولین، روغن‌های گیاهی (مثلا روغن زیتون)، استرهای چرب و… استفاده می‌شود.

روغن‌ها وظایف متعدی را در فرمولاسیون بر عهده‌ دارند که از جمله می‌توان به پخش کردن رنگ‌دانه‌ها و جلا دادن به لب‌ها اشاره کرد. از دیگر کارکرد های روغن ها اینست که از پاک شدن رژ بر روی لب به علت تماس با آب جلوگیری کنند. رهمچنین روغن‌ها نیز بر روی سفتی و یا نرمی محصول نهایی لژ لب تاثیر گذار هستند و هرچه میزان روغن مورد استفاده در فرمولاسیون‌ کمتر باشد، رژ لب سفت تر خواهد شد.

برای انتخاب روغن و موم‌ها باید میزان نزدیکی قطبیت آن‌ها را در نظر گرفت، زیرا هنگامی رژ لب ذوب می‌شود، باید بتوانند که به راحتی مخلوط شوند. به عنوان مثال در صورتی که سطوح بسیار بالای یک موم میکروکریستالی در رژ لب حاوی روغن کرچک استفاده شود، ممکن است مشکل ایجاد شود، زیرا که موم میکروکریستالی حلالیت کمی در روغن کرچک قطبی دارد. عدم ایجاد حساسیت و گرانروی مناسب از دیگر عواملی است که در انتخاب روغن‌ها اهمیت دارد.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

  • رنگ دانه‌ها : امروزه رنگ‌های بسیار متنوعی از رژ‌های لب در بازار موجود است که نشان دهنده‌ی تنوع استفاده از رنگ‌دانه‌های مختلف در فرمولاسیون‌های رژ لب است.  منبع این رنگ دانه‌ها می‌تواند که گیاهی و یا شیمیایی باشد.

رنگ‌دانه‌ها می تواند شامل موادی مانند اکسید آهن، رنگ کارموزین و … باشد. همچنین از : تیتانیوم دی اکسید به عنوان مات کننده استفاده می شود.  برخی از رنگ های موجود در فرمولاسیون ممکن است در برخی از افراد ایجاد حساسیت نماید و یا حتی باعث لطمه زدن به دستگاه تنفسی شود.

علاوه بر برخی از مشکلاتی که در بالا ذکر شد متاسفانه در برخی از محصولات از رنگ های غیر مجاز مانند سرب و یا قطران ذغال استفاده می شود که باعث ایجاد آسیب های جدی به بدن خواهد شد.

  • الکل : وجود الکل در فرمولاسیون به انحلال موم‌ها و روغن‌ها کمک می‌کند.
  • اسانس : از اسانس‌ها و خوش بو کننده‌ها جهت دادن طعم و رائحه مناسب به محصول نهایی اضافه می شوند. طعم دهنده‌هایی مانند نعناع و دارچین یکی از پرکاربرد‌ترین اسانس‌ها در فرمولاسیون لژ لب هستند. همچنین روغن گل سرخ به عنوان یک رائحه‌ی دلپذیر در فرمول لژ شناخته می‌شود.
  • سایر مواد: به غیر از موادی که گفته شد، اجزا دیگری مانند نگه دارنده‌ها نیز در فرمول لژ لب وجود دارد. همچنین گاهی از موادی مانند آلوئورا و ویتامین E به محصول افزوده می‌شود تا باعث شادابی و حفاظت از پوست لب‌ها شود.

سیلیکا نیز از جمله موادی است که در برخی از فرمولاسیون‌ها استفاده می‌شود. استفاده از سیلیکا می‌تواند باعث افزایش بازده و کاهش ته نشین شدن رنگ دانه‌ها شود.

 رژ لب مایع

یکی دیگر از انواع جدید تر رژ لب، رژ لب مایع است. رژ لب مایع نسبت به رژ لب جامد ماندگاری بیشتری دارد،‌ و همچنین طبیعی‌تر جلوه می‌کند. بر خلاف رز لب های جامد که از موم برای بافت استفاده می‌شود، در فرمول رژ مایع از بافت‌های بسیار لطیفی استفاده می شود

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶