آرایشی و مراقبتی, پوست, فرمولاسیون

لوسیون بدن

فرمولاسیون لوسیون بدن

شرایط مختلف محیطی و سبک زندگی افراد بر روی کیفیت پوست آنها تاثیر گذار است و ممکن است تحت این شرایط پوست خشک و پوسته پوسته شود. برای حفظ رطوبت پوست و به اصطلاح هیدراته ماندن آن از لوسیون بدن (Body Lotion) استفاده می شود. لوسیون بدن مانع از خروج آب از پوست شده و آب پوست را نیز تامین می کند تا مصرف کنندگان آن پوستی نرم و لطیف و هیدراته داشته باشند. انواع مختلفی از لوسیون بدن متناسب با پوست های مختلف و همچنین ترکیبات موجود در آن در بازار وجود دارد.

علل خشکی پوست

 • سرمای هوا
 • گرمای هوا
 • دوش آب داغ
 • نزدیک شدن به بخاری، آتش، هیتر و هر چیزی که دمای زیادی تولید کند
 • استرس
 • سوء تغذیه
 • عادات بد غذایی مانند مصرف بیش از حد نمک
 • عدم نوشیدن آب کافی
 • مصرف برخی داروها

 

تفاوت لوسیون بدن و کرم بدن

شاید بزرگترین تفاوت آن ها میزان محتوای آب آنها باشد که لوسیون مقدار بیشتری آب در فرمول خود داراست. کرم بدن چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ محتوایی غلیظ تر از لوسیون بدن است. عموما کرم بدن در ظروف جار و تیوب کرم اما لوسیون بدن در ظروف شامپو عرضه می شود.

فرمول لوسیون بدن

لوسیون بدن عموما مخلوطی از آب و قطرات روغن است. بنابراین برای داشتن فرمول مناسبی از لوسیون بدن به مواد اولیه محلول در هر دو فاز نیاز است. برای برقراری امولسیون پایدار از دو فاز آب و روغن نیاز به امولسیفایر مناسب است. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید لوسیون بدن عبارتند از:

 • آب به عنوان حلال
 • غلظت دهنده
 • خنثی کننده pH فرمول
 • امولسیفایر. موادی مانند: الکل اتوکسیله مول7، نونیل فنول منول 10، لوریل الکل اتوکسیله 3 مول(ELA-3)، اتیلن گلایکول دی استئارات (EGDS)، اتیلن گلایکول مونو استئارات (EGMS)، سدیم دودسیل بنزن سولفونات(SDBS)، بتائین در این دسته قرار می گیرند.
 • کمک امولسیفایر
 • عامل حفظ کننده رطوبت
 • اسانس

تیم متخصصان فرمولچی با دقت هر ترکیبی را برای ارائه رطوبت کافی و در عین حال مقرون به صرفه بودن تولید می کنند. با تعهد ما به یافتن بهترین و مقرون به صرفه ترین مواد تشکیل دهنده، ما اطمینان حاصل می کنیم که پوست شما مواد مغذی خود را دریافت می کند. چه به دنبال یک فرمول سبک برای استفاده روزانه یا یک کرم غنی برای آبرسانی شدید هستید، طیف وسیعی از لوسیون های بدن ما برای ارائه راه حل های مراقبت از پوست که کیفیت، کارایی و ارزش را در اولویت قرار می دهند به شما ارائه میدهد.

 

لوسیون برای چه پوست هایی خوب است؟

به علت جذب بالای لوسیون توسط پوست و همینطور درصد روغن کم برای کسانی که پوستی معمولی و کمی خشک دارند بسیار مناسب است. برای مصارف روزانه و در هوای گرم به شدت توصیه می شود. لوسیون بدن در صورت حساسیت پوست بدن افراد نسبت به مواد خاصی می تواند باعث تحریک پوست، خارش و قرمزی شود ولی به طور کلی مصرف آن برای حفظ رطوبت پوست توصیه می شود.

آیا از لوسیون بدن برای صورت نیز می توان استفاده کرد؟

بهتر است بدانید که لوسیون بدن و صورت دو محصول متفاوت هستند و عملکرد متفاوتی دارند ولی اگر شخصی در تنگنا باشد و گزینه بهتری نداشته باشد می تواند از آن استفاده کند. در اکثر افراد مصرف آن برای صورت مشکلی ایجاد نمی کند ولی برای کسانی که پوست چرب دارند و یا مستعد آکنه هستند توصیه نمی شود. به طور کلی لوسیون صورت برای از بین بردن یا عدم تشکیل تخلخل، نقاط سیاه، خطوط نرم و چین و چروک استفاده می شود در حالی که لوسیون بدن برای سخت شدن، سلولیت و رگ های عنکبوتی طراحی می شود.

چگونه از لوسیون بدن استفاده کنیم؟

زمانی از لوسیون بدن استفاده می شود که پوست کمی مرطوب باشد. باید توجه کرد که در صورت خیس بودن پوست نباید آن را کامل با حوله خشک کرد و فقط به آرامی حوله را روی پوست نوازش کرد تا خیسی از بین رفته و کمی رطوبت روی پوست بماند، در این صورت بهترین زمان برای استفاده از لوسیون است. پوست ناحیه مفاصل (آرنج و زانو و …) بیشتر از سایر قسمت های بدن در معرض خشکی است بنابراین باید همیشه مرطوب نگه داشته شود.

هر چند وقت از لوسیون استفاده کنیم؟

به کسانی که پوست خشکی دارند توصیه می شود هر روز با استفاده از لوسیون پوست خود را مرطوب نگه دارند. برای کسانی که پوست نرمالی دارند کافیست پس از استحمام از لوسیون استفاده کنند.

در کل لوسیون بدن معمولاً پس از حمام یا دوش گرفتن یا هر زمانی که پوست شما احساس خشکی یا نیاز به آبرسانی کرد، روی پوست استفاده می شود. بهتر است آن را روی پوست تمیز و خشک بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود. برخی از افراد ترجیح می دهند صبح ها از لوسیون بدن استفاده کنند تا روز را با پوست مرطوب شروع کنند، در حالی که برخی دیگر آن را قبل از خواب استفاده می کنند تا پوست رطوبت را در طول شب جذب کند. در نهایت، این یک اولویت شخصی بر اساس روال مراقبت از پوست و نیازهای شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *