خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

محلول ضد عفونی کننده سبزیجات

 

 

چگونه محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات بسازیم؟ فرمولاسیون گندزدای میوه و سبزیجات چیست؟ از چه موادی به عنوان میکروب کش در فرمولاسیون محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات استفاده میشود؟ به منظور انگل زدایی میوه و سبزیجات از چه استفاده میشود؟ چگونه محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات کارامد و ارزان قیمت بسازیم؟

با توجه به شیوع انواع بیماریهای ویروسی مانند سارس، آنفولانزا و کرونا استفاده از محلولهای ضد عفونی کننده میوه و سبزیجات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. میوه ها و انواع سبزیجات منبع مهمی از ویتامین ها و فیبرها برای انسان هستند. از این رو به منظور حفظ سلامتی استفاده روزانه از انواع میوه ها و سبزیجات از اهمیت ویژهای برخوردار است. از طرفی دیگر میوه ها و سبزیجات در معرض انواع آلودگیهای میکروبی در تماس با خاک، آب و جابجایی هستند. به منظور شست و شو و انگل زدایی آنها استفاده از آب به تنهایی کافی نیست. از این رو از محلولهای حاوی مواد شیمیایی و گیاهی به عنوان عامل میکروب کش و انگل زدا استفاده می شود.

فرمول گندزدای میوه و سبزیجات میتواند حاوی انواع مواد شیمیایی و یا عصاره های گیاهی به عنوان عوامل ضد باکتریایی دارای خواص ضد قارچی و انگل زدایی هستند. مهمترین ترکیبات ضد میکروبی با خاصیت انگل زدایی عبارت است از تیمون، کارواکرول، سیمین، سینامیک اسید و… هستند.

یکی از مراحل اصلی سالم سازی انواع میوه ها و سبزیجات انگل زدایی است. محلولهای ضدعفونی کننده سبزیجات حاوی محلولهای از کلر هستند که به عنوان عامل میکروب زدا از سطح میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. محلولهای کلر قادر به خارج کردن تخم انگل ها از سبزیجات و سطوح میوه نیستند. به دلیل خلل و فرجی که در سطح میوه ها و سبزیجات وجود دارد این مکان ها به عنوان محلی جهت استقرار انواع میکروارگانیسم ها و به خصوص تخم انگل به شمار می روند.

به منظور انگل زدایی میوه و سبزیجات در فرمولاسیون محلول های ضدعفونی کننده سبزیجات از انواع سورفکتانت های نانیونیک استفاده میشود. این سورفاکتانت ها به میزان خیلی کم در فرمول محلولهای ضدعفونی کننده کاربرد دارند. این دسته از مواد با کاهش کشش سطحی آب و لیز کردن سطح میوه و سبزیجات باعث می شوند انگلها از سطح میوه ها و سبزیجات به راحتی جدا شده و انگل زدایی شوند.

فرمولاسیون محلولهای ضد عفونی کننده میوه و سبزیجات باید به گونهای باشد که منجر به پلاسیدگی و پژمردگی میوه ها و سبزیجات نشود. از این رو دوز مصرفی هر یک از مواد اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به طور کلی تخم انگل ها نسبت به سایر میکروارگانیسم های موجود در سطح میوه ها و سبزیجات سنگین تر هستند و به راحتی به انتهای آب میرود. با استفاده از سورفاکتانت های آنیونی با میزان بسیار کم در فرمولاسیون محلول های ضدعفونی کنندهدو همراه با کاهش کشش سطحی این انگل ها به آسانی قابل جداسازی هستند.

علاوه بر سورفکتانت های نانیونیک برخی از سورفکتانت های کاتیونیک نیز دارای خواص ضد عفونی کننده و انگل زدایی هستند، مانند ترکیبات آمونیوم نوع ۴. این دسته از سورفکتانت های کاتیونی در فرمول گندزدای میوه و سبزیجات استفاده می شود.

توجه کنید که نمیتوان در فرمولاسیون محلول های ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات از مقادیر بالای انواع سورفکتانت ها استفاده کرد چراکه منجر لیز شدن بیش از حد آنها شده و خرابی و پوسیدگی کوتاه مدت را به دنبال دارد.

علاوه بر عوامل انگل زدا در فرمولاسیون گندزدای میوه و سبزیجات از مواد ضد عفونی کننده نیز استفاده می شود این مواد معمولا پایه اسیدی دارند. از جمله میتوان به استیک اسید اشاره کرد.

مجموعه فرمولچی با بکارگیری کارشناسان مجرب و تحصیل کرده در زمینه فرمولاسیون انواع میوه ها و سبزیجات شما کارآفرینان گرامی را راهنمایی خواهد کرد. کارشناسان این مجموعه شما را با نقش هر یک از مواد اولیه به کار رفته در فرمولاسیون محلول های ضدعفونی کننده آشنا می سازد. علاوه بر این ما قادریم بر اساس قیمت تمام شده مورد نظر شما، فرمولی کارآمد بسازیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در هر ساعت از روز در تماس باشید.