خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

لکه بر فرش و سطوح

محلول لکه بر

 

 

فرمولاسیون لکه‌بر چیست؟ از چه موادی به منظور ساخت لکه بر استفاده می شود؟ چه حلال هایی به منظور فرمولاسیون لکه بر کارآمد استفاده می شود؟ چه نوع سورفکتانت ها یی به منظور ساخت لکه بر به کار میرود؟ تاثیر نوع سورفکتانت های مورد استفاده در فرمولاسیون لکه بر چیست؟

امروزه استفاده از لکه بر کارآمد باقدرت پاک کنندگی بالا، بدون تاثیر منفی بر روی الیاف پارچه یا سطوح، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید برای شما هم پیش آمده که در منزل، محل کار یا هنگام مسافرت لکه هایی از جمله لکه چای، قهوه، چربی، خون، جوهر و غیره لباس، فرش، مبلمان یا لوازم شخصی تان را آلوده کند.

یکی از از مهمترین اجزای تشکیل دهنده لکه بر سورفکتانت است. به منظور فرمولاسیون لکه برها از انواع سورفکتانت های آنیونیک و نانیونیک استفاده می‌شود. کاربرد سورفکتانت های آنیونیک به منظور افزایش قابلیت لکه بری بیشتر از سورفکتانت های نانیونیک است. سورفکتانت های آنیونیک دارای یک سر قطبی یا به اصطلاح آب دوست و یک سر آبگریز هستند. این دسته از سورفکتانت ها در اطراف لکه های چربی یا خون درسطح پارچه مایسل تشکیل می‌دهند. مایسل ها از تجمع سورفکتانت ها در اطراف ذرات چربی ایجاد می‌شود.

با تشکیل مایسل ها، ذرات چربی به صورت محلول در آمده و از سطح پارچه حذف میشوند. معمولاً به منظور افزایش قابلیت لکه بری علاوه بر سورفکتانت های آنیونیک از سورفکتانت های غیر یونی استفاده میشود. کاربرد سورفکتانت های نانیونیک در فرمولاسیون انواع لکه برها منجر به افزایش قدرت لکه بری لکه های سخت مانند لکه چای و خون در آب سرد میشود. سورفکتانت های نانیونیک برخلاف سورفکتانت های آنیونیک قدرت پاک کنندگی بالایی ندارند اما یکی از مزایای استفاده از سورفکتانت های نانیونیک در فرمولاسیون لکه بر، عدم تاثیرپذیری این دسته از سورفکتانت ها از سختی آب است. به عبارت دیگر قابلیت تمیز کنندگی سورفکتانت های نانیونیک در آب سخت ت بیشتر از سورفکتانت های آنیونیک است از این رو به منظور ساخته لکه بر با قابلیت پاک کنندگی بالا و عملکرد مناسب در آب سخت یا سرد بایستی از نسبت مناسبی از دو دسته از سورفکتانت های نانیونیک و آنیونیک استفاده کرد.

علاوه بر سورفکتانت ها انتخاب حلالهای مناسب جهت ساخت لکه بر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فرمول لکه بر کارآمد معمولاً از حلال هایی تشکیل شده است که منجر به آسیب رسانی به بافت پارچه و الیاف لباس، فرش، مبلمان یا سایر سطوح نمیشود. در صورتی که از حلال مناسب در فرمولاسیون لکه بر استفاده نشود منجر به تغییر رنگ یا پخش شدن بیشتر لکه ها درسطح پارچه می شود. علاوه بر این نسبت مناسب به کار رفته از هر یک از حلالهای انتخابی به منظور فرمولاسیون لکه بر از اهمیت ویژه ای برخوردار است

به منظور ساخت لکه بر باقابلیت پاک کنندگی انواع لکه های سخت از جمله لکه خون و چای بایستی از نسبت مناسبی از حلال ها و سورفکتانت ها و سایر ترکیبات پلیمری به منظور افزایش عملکرد لکه بر استفاده کرد.

مجموعه فرمولچی با به کارگیری کارشناسان مجرب و تحصیل کرده در زمینه شیمی باسابقه مفید در زمینه فرمولاسیون انواع مواد شوینده و آرایشی و بهداشتی شمارا در ساخت فرمول لکه بر قوی با قدرت لکه بری بالا بدون آسیب رسانی به بافت الیاف پارچه با سطوح  راهنمایی می کند.