شخصی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول و ساخت (فرمولاسیون ) مایع دستشویی | فرمول چی

فرمول و ساخت (فرمولاسیون ) مایع دستشویی | فرمول چی

فرمول چی ارائه دهنده خدمات فرمولاسیون و مشاوره رایگان

زمینه های فعالیت:

فرمولاسیون تخصصی مایع دستشویی

مشاوره خرید مواد اولیه و راه اندازی خط تولید مایع دستشویی

مشاوره تخصصی ساخت مایع دستشویی

راه های ارتباطی:

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

چرا نیاز به تهیه فرمول مایع دستشویی داریم؟

فرمولاسیون مایع دستشویی

مایع دستشویی و یا هر شوینده ی مناسب دیگر برای دست، مانند ژل ضدعفونی کننده دست و محلول ضدعفونی کننده دست به منظور حذف آلودگی، باکتری و ویروس استفاده می شوند. خانه، محل کار، دفاتر و کارخانه های تولیدی، مدارس، بیمارستان ها، مراکز خرید و.. همه روزه تحت تاثیر انواع عوامل آلوده کننده و بیماری زا قرار دارند. شستن دست به جلوگیری از عفونت کمک می کند زیرا افراد مرتباً چشم، بینی و دهان خود را لمس می کنند بدون اینکه حتی متوجه شوند. میکروب ها از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن می شوند و ما را بیمار می کنند. بنابراین فرمولاسیون مناسب مایع دستشویی به طور موثر می‌تواند دست شما را از آلودگی پاک کرده، در نتیجه به عنوان یک محصول اساسی عمل کرده و بهداشت مناسب بدون مایع دستشویی تقریباً غیرممکن است. امروزه کارآفرینان بسیاری در حوزه ی مواد شوینده به ساخت و عرضه ی مایع دستشویی پرداخته اند در نتیجه بدست آوردن یک فرمول مایع دستشویی با کیفیت نقطه ی مهم و حساس در این تجارت می باشد.

 

بیشتر بخوانید : فرمول ژل ضدعفونی کننده دست (الکی و غیر الکلی)

مطالبی که در این مقاله خواهید دید:

 1. معرفی مایع دستشویی
 2. تفاوت مایع دستشویی و صابون
 3. مواد شیمیایی در ساخت مایع دستشویی
 4. فرمول مایع دستشویی شفاف، صدفی، فوم
 5. فرمولاسیون مایع دستشویی فرمولچی
 6. خط تولید مایع دستشویی کرمی

مایع دستشویی چیست؟

اولین شواهد برای شناخت مواد شوینده توسط باستان شناسان یافت شد. آن ها در انتهای کوزه های سفالی قدیمی، قطعاتی از مواد صابونی شکل پیدا کرده اند که مربوط به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد است. این نشان دهنده این است که انسان‌ها، هزارها سال پیش هم از ترکیبات شوینده برای پاکیزگی و جلوگیری از بیماری استفاده می کردند. طبق یک افسانه، کلمه “soap” به معنی ”صابون” از روم باستان آمده است، جایی که چربی حیوانات در مراسم مذهبی در کوه ساپو ناخواسته با خاکستر چوب مخلوط می شد. مردم در آن زمان کشف کردند که خمیر حاصل ماده ای با خاصیت تمیز کنندگی موثری است و آن را “soap” نامیدند.

قرن هاست که بشر با دستور العمل اصلی صابون آشناست. این فرمول از واکنش بین یک ماده چربی و ترکیبات بازی قوی تشکیل شده است. به طور مثال از واکنش یک اسید چرب (استئاریک اسید) با بازهای قوی مانند KOH یا NaOH مولکول نهایی سدیم استئارات یا پتاسیم استئارات (نوعی نمک) بدست می‌آید. بسته به کاتیون فلزی، صابون ها نمک های پتاسیم یا نمک‌های سدیم هستند که به صورت اسیدهای کربوکسیلیک با زنجیره بلند مرتب شده اند.

با این حال، شوینده های مدرن بسیار متفاوت به نظر می رسند. درست است که صابون های ابتدایی خاصیت شویندگی مناسبی داشتند اما به دلیل استفاده از بازهای قوی، محیط قلیایی بسیار شدید این شوینده آسیب های جدی به پوست دست و حتی الیاف لباس ها وارد می کرد؛ در نتیجه به منظور بهبود شرایط شوینده های مورد استفاده دست، مایع دستشویی طراحی و ساخته شد.

تفاوت مایع دستشویی و صابون

تفاوت شیمیایی بین صابون های شوینده و مایع دستشویی چیست؟
مایع دستشویی و صابون های مایع در حالی که از نظر ظاهری مشابه هستند، محصولات یکسانی نیستند. برای درک تفاوت بین این دو می بایست به ترکیبات تشکیل دهنده آنها و موارد مصرف در بهترین شرایط پرداخت. مواد شوینده برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم به عنوان جایگزین صابون ساخته شدند. در این دوره روغن‌های لازم برای تهیه صابون بسیار کم بود و مردم به نوع دیگری از پاک کننده ها احتیاج داشتند.

 1. مواد شوینده محصولات سنتزی هستند که در فرمول ساخت آن ها از تعداد زیادی ترکیب مختلف استفاده می شود که برخی از آنها ممکن است تأثیر منفی بر محیط زیست داشته باشند. در حالی که صابون ها از فرآیندهای طبیعی و ترکیب دو یا سه ماده شیمیایی حاصل می شوند.
 2. اگرچه صابون ها نسبت به مواد شوینده، اغلب سازگار با محیط زیست هستند، اما در هر شرایطی موثر عمل نمی کنند.
 3. صابون رختشویی و مایع دستشویی می توانند تا حدودی از نظر اثرگذاری به یک میزان عمل کنند اما صابون ها در آب با هر سختی موثر نمی باشند. آب دارای سطوح مختلفی از “سختی” است که به محتوای مواد معدنی آن اشاره دارد. آب با مقدار زیادی مواد معدنی مانند یون های منیزیم و کلسیم “سخت” است، در حالی که آب فیلتر شده و تصفیه شده “نرم” است.
 4. صابون در برابر آب سخت واکنش ضعیفی نشان می دهد و فیلمی به نام کف صابون را باقی می گذارد. این پسماند در نهایت باعث تغییر رنگ لباس می شود و می تواند به سطوح آسیب برساند.
 5. صابون برای موثر بودن به آب گرم یا آب با سختی کم نیاز دارد.

فرمول شیمیایی مایع دستشویی چیست؟

مایع دستشویی از چه مواد شیمیایی تشکیل شده است؟

امروزه، بیشترین ساخت مواد شوینده در صنعت از طریق یک روند تکراری انجام می شود، طرز تهیه مایع دستشویی صنعتی که در آن با استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف مانند سورفکتانت ها (با خاصیت پاک کنندگی)، مایع دستشویی تولید می شود. در طی این فرایند، ممکن است مواد شیمیایی برای افزایش ماندگاری، قدرت پاک کنندگی، بهبود خاصیت نرم کنندگی و.. به آن اضافه شود. آب دارای کشش سطحی شدیدی است که باعث می شود قطرات روی ترکیبات مختلف از پلاستیک تا پارچه، بر روی سطح قرار گیرند و جذب پارچه نشوند. این امر روند خیس کنندگی آب را کند می کند و توانایی تمیز کردن آن را مهار می کند.

سورفکتانت ها یکی از ترکیبات اصلی تشکیل دهنده مایع دستشویی هستند. این ترکیبات با کاهش کشش سطحی آب، باعث می شوند قطرات آب به راحتی پخش شوند و سطح را مرطوب کنند. همچنین، مواد فعال کننده سطح (سورفکتانت) به عنوان یک امولسیون کننده، باعث حل شدن چربی و  آلودگی و بقایای میکروب ها می شوند و آنها را در آب پخش می کنند و اجازه می دهند به آسانی از سطح پوست دست آبکشی شوند. دستورالعمل های ساخت مایع دستشویی می تواند متفاوت باش اما استفاده از برخی ترکیبات در یک روند کلی، برای تمام فرمولاسیون های مایع دستشویی یکسان می باشد. چند ماده رایج در ساخت مایع دستشویی شامل:

 • سدیم بنزوات و بنزوئیک اسید
 • سورفکتانت آنیونی مانند سدیم لوریت سولفات
 • متیل ایزوتیازازولینون و متیل کلرو ایزوتیازازینون
 • سورفکتانت آمفوتریک مانند کوکامیدو پروپیل بتائین
 • عطر و اسانس
 • تنظیم کننده های pH
 • نرم کننده و مرطوب کننده
 • رنگ

در ادامه دو نمونه از فرمولاسیون های تجاری و اقتصادی را بررسی می کنیم.

 • در فرمولاسیون مایع دستشویی با گرید تجاری، ترکیباتی از قبیل:
 1. سدیم لاوریل اتر سولفات
 2. سدیم لاوریل سولفات
 3. آب
 4. مرطوب کننده
 5. گلیسیرین
 6. نرم کننده ی پوست
 7. ویتامین E
 8. EDTA
 9. سیتریک اسید
 10. نگهدارنده
 11. رنگ  استفاده می شود اما شما می توانید تنها با ۴ ترکیب ابتدایی یک فرمولاسیون اقتصادی برای تهیه مایع دستشویی داشته باشید. اما توجه نمایید مایع دستشویی حاصل با فرمولاسیون های ارائه شده ممکن است کارایی یک فرمولاسیون دقیق مانند:

فرمولاسیون مایع دستشویی با کیفیت

مایع دستشویی ضد حساسیت

مایع دستشویی ضد باکتری

و مایع دست ضدعفونی کننده را نداشته باشد.

در نتیجه برای کسب اطلاعات کامل تر و مشاوره خدمات فرمولاسیون می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان فرمول چی در تماس باشید و از خدمات ما در ساخت مواد شوینده مانند فرمولاسیون مایع دستشویی بهره مند شوید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

فرمول مایع دستشویی گیاهی

تنوع ساخت محصولات شوینده به قدری بالاست که شما می توانید از ترکیبات کاملا گیاهی برای ساخت مایع دستشویی در منزل   استفاده کنید. برای ساختن مایع دستشویی طبیعی شفاف یا کرمی، از روغن طبیعی و گیاهی مانند روغن آفتابگردان و یا نارگیل، هیدروکسید پتاسیم، آب، گلیسیرین، رنگ و اسانس های مختلف گیاهی مانند عصاره روغنی لیمو، نعنا، پرتغال و.. استفاده می شود.

فرمول مایع دستشویی شفاف، صدفی، فومی

مایع دستشویی برای شستن و تمیز کردن دست فرموله شده است. فرمولمایع دستشویی شفاف، پرفروش ترین محصول در بین شوینده ها می باشد و بیشترین کاربرد را در گروه محصولات شوینده دارد. مایعات دستشویی بسته به محتوا ممکن است از ویژگی های مختلفی برخوردار باشند. انواع مختلفی برای استفاده ی کودکان، افراد با پوست حساس، مکان های عمومی، بیمارستان ها و.. در فروشگاه ها موجود می باشد. مایعات دستشویی براساس مواد تشکیل مختلف نیز به فرم های

 1. مایع دستشویی کرمی
 2. مایع دستشویی حاوی گلیسیرین
 3. مایع دستشویی ضد باکتری
 4. مایع دستشویی شفاف و چند مورد دیگر تقسیم بندی می شوند.

تمامی انواع مایع های دستشویی باعث کاهش تعداد عوامل بیماری زا بر روی دست شما می شوند. اصطکاک ایجاد شده در هنگام مالش دست و کف کردن ، آلودگی ها و میکروارگانیسم ها را از بین می برد و سپس آب شستشو آنها را از روی دست شما خارج می کند. در فرمول ساخت مایع دستشویی مناسب پوست حساس و برای کودکان، می تواند از ترکیبات نرم کننده استفاده شود.

فرمولاسیون مایع دستشویی شفاف و بدون سولفات

یک شوینده بدون سولفات، شفاف، بدون مواد شیمیایی سمی، ترکیبی از سورفکتانت با کف کنندگی بالا و پایدار می‌باشد. این نوع از مایع دستشویی یکی از محصولاتی است که به لطف سورفکتانت های ویژه بدون سولفات می باشد و مناسب پوست های حساس است.  این ترکیب کف غنی، متراکم و الاستیکی را ایجاد می کند. طبیعت ملایم آن،  استفاده از این محصول را در محیط های با فرکانس استفاده ی بالا مانند مهد کودک، بیمارستان و مطب پزشکان عالی می‌کند.

فرمول مایع دستشویی فوم

یک مایع کف کننده (فومی) می تواند سازگار با محیط زیست ولی بسیار موثر نیز باشد. شوینده ای با رایحه قوی که می‌تواند قوی‌ترین بو ها را نیز از بین ببرد. شوینده دست فومی با بسته بندی خوب و استفاده آسان، یک انتخاب کاملاً مناسب در مورد مبارزه با میکروب ها است. فرمولاسیون فوم دستشویی، بدون ترکیبات خطرناک مانند سولفات، تریکلوزان، پارابن می باشد. در نتیجه فوم های دستشویی سازگار با محیط زیست و افراد با رده سنی مختلف می باشند. از طرفی قدرت بالایی در از بین بردن میکروب ها دارد.  موادی که طبیعی نیستند مانند بنز ایزوتیازازولینون در ساخت فوم دستشویی استفاده نمی شود. ماده نگهدارنده فقط در صورت بی خطر بودن و ضرورت استفاده، اضافه می شوند. تعداد طرفداران فوم دستشویی غنی شده با ویتامین E، نرم کننده های مرطوب کننده پوست، نمک دریا و آلوئه ورا برای تغذیه پوست خشک بسیار زیاد می باشد. مواد تشکیل دهنده مایع فومی دستشویی عبارتند از:

 • آب خالص
 • پاک کننده پایه روغن نارگیل: لوریل گلوکوزید، سدیم لاورو آمفو استات، سدیم متیل کوکل تائرات، کوکامیدوپروپیل هیدروکسی سولتائین، کوکو گلوکوزید
 • پاک کننده بر پایه  سبزیجات: دسیل گلوکوزید
 • نرم کننده پوست گیاهی: گلیسیریل اولات، گلیسیرین گیاهی،
 • نگهدارنده گیاهی و برپایه نارگیل: پروپاندیول (گیاهی)، اتیل هگزیل گلیسیرین، کاپریل گلیکول (ماده نگهدارنده پایه نارگیل)، اسید کاپریل هیدروکسامیک (نگهدارنده مبتنی بر نارگیل)، بنزوات سدیم
 • نرم کننده آب گیاهی: اسید سیتریک (از مرکبات)
 • آلوئه باربادنسیس (آلوئه ورا) ، روغن اسطوخودوس ، نمک دریای صورتی هیمالیا ، وانیلین (طبیعی)

پرسش و پاسخ

(۱)ماده ضد باکتری در شستن دست چیست؟

مایع دستشویی ضد باکتری

بیشتر مایعات شوینده دست و بدن حاوی مواد شیمیایی مانند الکل یا کلر هستند که می توانند باکتری ها را از بین ببرند. مایع هایی که برچسب “ضد باکتری” دارند حاوی مواد شیمیایی اضافی برای از بین بردن باکتری ها مانند تریکلوزان یا تریکلوکاربان هستند. برای اینکه یک صابون ضد باکتری در نظر گرفته شود ، باید مواد ضد میکروبی فعال داشته باشد. بیش از ۷۵ درصد صابون های مایع موجود در فروشگاه ها حداقل یک جز  ضد باکتری دارند. تریکلوزان متداول ترین ماده ای است که در فرمولاسیون مایع دستشویی استفاده می شود. با این حال سایر مواد ضد باکتری رایج کلرید بنزالکونیوم، کلرید بنزتون و کلروکسیلنول و الکل است.

(۲)بهترین مایع دستشویی برای از بین بردن میکروب ها چیست؟

فرمول ساخت مایع دستشویی های مرطوب کننده ضد باکتری

شستن دست ها اولین و آسان ترین مرحله برای جلوگیری از شیوع میکروب ها و ویروس های مضر است. با این حال، انجام آن اغلب می تواند رطوبت طبیعی دست ها را از بین ببرد. تیم تحقیقاتی فرمول چی در بخش آزمایشگاهیی توانسته است به فرمولاسیون شوینده های چند کاره با مزایا و ادعاهای منحصر به فرد، دست یابد و این شرایط ویژه در اختیار مشتریان خود قرار دهد تا تولید کنندگان محترم بتوانند نیاز مصرف کننده را به طور انحصاری فراهم کنید. فرمولاسیون مایع دستشویی با چند منظور، ترکیب مواد پاک کننده، نرم کننده، رطوبت دهنده و مقدار زیادی عوامل ضد باکتری می باشد. این محصول علاوه بر از بین بردن باکتری ها و ویروس ها، در عین حال رطوبت پوست دست را حفظ کرده و باعث شادابی و لطافت پوست شما می‌شود.

(۳) کدام الکل برای خاصیت ضدعفونی کنندگی مایع دستشویی بهتر است؟
ایزوپروپیل الکل، به ویژه در محلول های بین ۶۰ تا ۹۰ درصد الکل با ۱۰ تا ۴۰ درصد آب دیونیزه، به سرعت ضد میکروب در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها است. مزیت ذاتی مبتنی بر استفاده از الکل در مایع دستشویی ضدعفونی کننده دست فعالیت سریع و طیف گسترده در برابر عوامل ضد میکروبی و میکروب کشی بالا می باشد.

 

(۴) غلظت دهنده در مایع دستشویی چیست؟

چگونه می توانم مایع دستشویی را غلیظ کنم؟

این قبیل سوالات در مورد غلیظ تر کردن مایع دستشویی پسیار پرسیده می شود. شرکت های تولیدی شوینده و مایع دستشویی با روش نامناسب ساخت و فرمولاسیون غلط، از آب نمک و یا ترکیبات غلظت دهنده مانند سلولزگام یا زانتان گام در ساخت مایع دستشویی و سایر مایعات شوینده استفاده می کنند. در حالی که استفاده از عامل غلظت دهنده برای مایع دستشویی اقدامی کاملا اشتباه در ساخت مایع شوینده و حتی تقلب محسوب می شود. فرمولاسیون درست و مناسب باید بتواند به طور معمول از ترکیب مواد اصلی تشکیل دهنده ی مایع دستشویی، غلظت مناسب را به محصول فرموله شده شما بدهد. در همین راستا تیم تخصصی فرمولچی با استفاده از فرمولاسیون پیشرفته اما به زبان ساده و کاملا مورد تایید استانداردهای کشوری و جهانی خدمات بی نظیری را ارائه می دهند. برای تماس با کارشناسان مجرب تیم تخصصی فرمولچی شما می تواند با تلفن های زیر تماس حاصل بفرمایید و یا از طریق واتساپ پیام خود را بگذارید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

مزایا استفاده از مایع دستشویی با فرمولاسیون فرمولچی

فرمولاسیون استاندارد مایع دستشویی، با استفاده از سورفکتانت های قوی،کشش سطحی آب را بسیار کاهش می‌دهد، در نتیجه به جدا شدن روغن ها، آلودگی ها و بقایای میکروب ها  از سطح دست کمک می کند و آنها را می شوید. در حالی که صابون های معمولی حاوی مواد ضد باکتری نیستند، اما همچنان از نظر دفاعی موثر در برابر میکروب ها و باکتری ها هستند. استفاده از فرمولاسیون پیشرفته به زبانی ساده توسط کارشناسان فرمولچی، مایع دستشویی ارزان، با کیفیت بسیار بالا، استفاده از مواد اولیه سالم و با صرفه ی اقتصادی را در اختیار شما قرار می دهد. متخصصین ما در جزئی ترین موضوعات مربوط به طراحی محصول، فرمولاسیون و ساخت محصول شوینده و مایع دستشویی با شما همراه خواهند بود.

راه اندازی خط تولید مایع دستشویی 

مشتریان و صنعتگران بسیاری با تکیه بر تجربه ی  فرمول چی در طراحی محصول و ساخت محصولات شوینده، خدمات فرمولاسیون و مشاوره خرید خط تولید و راه اندازی آن در طول مدت فعالیت تیم تخصصی ما اقدام به همکاری کرده اند. کارشناسان و متخصصان گروه فرمول چی آماده ی انجام همکاری و مشاوره تخصصی در زمینه خط تولید محصولات بهداشتی و شوینده شامل :

 • شرایط خرید خط تولید شوینده
 • خرید و نحوه ی خرید مواد اولیه ساخت مایع دستشویی
 • اطلاعات تخصصی برچسب محصول
 • فرم سه برگی غذا و دارو
 • تحلیل بازار و مارکتینگ محصولات شوینده

مطابق با استانداردهای کشوری و بازار جهانی نیز برای مشتریان خود می باشند. شما می توانید با استفاده از تلفن ثابت و یا تلفن همراه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶