آرایشی و مراقبتی, فرمولاسیون, مو

فرمولاسیون پودر دکلره|پودر دکلره چیست؟| طرز ساخت پودر دکلره

پودر دکلره

فرمولاسیون پودر دکلره

یکی از راهکارهای زیبا سازی و یا تغییر چهره مربوط به تغییر رنگ موها می شود. این موضوع نه تنها در بین عموم مردم رواج دارد بلکه در حرفه ای مثل بازیگری نیز استفاده ی بسیاری می شود.

شناخت فرمولاسیون پودر دکلره و طرز ساخت آن نیاز به دانش تخصصی از ترکیب کردن مواد شیمیایی برای رسیدن به موثرترین عملکرد دارید.

این امر با تکیه بر دانش تیم تخصصی فرمولچی که توانایی تحلیل و ساخت انواع فرمولاسیون های پیشرفته، موثر، ارزان برای محصولات آرایشی بهداشتی را دارند محقق می شود.

کافیست برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

پودر دکلره چیست؟

دکلره یک محصول آرایشی است که به شکل پودر یا کرم دکلره (دکو کرم) در رنگ آمیزی موها استفاده می شود. دکلره پودری است که با تاثیر بر عوامل رنگی مو یعنی ملانین، تغییر رنگ در موها را ایجاد می کند.

پروتئین موها عمدتا کراتینه ، همان پروتئین موجود در پوست و ناخن ها است. اما رنگ طبیعی مو به نسبت و مقادیر دو پروتئین دیگر – eumelanin و Phaeomelanin بستگی دارد. اوملانین مسئول سایه های مو قهوه ای تا سیاه (نامحلول) است در حالی که فائوملانین سایه های بور طلایی، زرد تاقهوه ای مایل به قرمز (محلول در قلیایی) را بر عهده دارد. عدم وجود هر دو نوع ملانین باعث تولید موهای سفید/خاکستری می‌شود.

در نتیجه بسته به مدت زمانی که پودر دکلره با مو در تماس قرار می گیرد درجه ی تغییر رنگ مو مشخص می شود.

توجه کنید که در اولین استفاده از پودر دکلره، بافت مو تحت تاثیر قرار می گیرد. زیرا به دنبال از بین بردن رنگدانه های مو هستید.

این امر با آزاد سازی مقداری گرما اتفاق می افتد زیرا یه واکنش شیمیایی رخ می دهد.

برای تغییر رنگ تارهای مو یا بی رنگ کردن مو از کرم های دکلره یا دکوکرم نیز استفاده می شود اما این ترکیبات بیشتر برای تغییرات کم رنگی، اثر گذاری کمتر روی ملانین مو و برای موهای طبیعی بدون رنگ استفاده می شود.

به همین دلیل استفاده ی از پودر دکلره که بسیار موثر تر است رواج بیشتری دارد.

اولین استفاده از مواد رنگی و روشن کننده رنگ مو

مردم هزاران سال است که با استفاده از گیاهان و مواد معدنی موهای خود را رنگ می کنند. برخی از این عوامل طبیعی حاوی رنگدانه ها هستند (به عنوان مثال حنا ، پوسته های گردوی سیاه) در حالی که برخی دیگر حاوی مواد سفید کننده طبیعی هستند و یا واکنش هایی ایجاد می کنند که باعث تغییر رنگ مو (به عنوان مثال سرکه) می شود.

رنگدانه های طبیعی معمولاً با پوشاندن ساقه مو با رنگ کار می کنند اما لزوماً استفاده از آن ها به طور مستقیم بی ضرر نمی باشد.

به دست آوردن نتایج سازگار با استفاده از رنگ های طبیعی دشوار است و برخی از افراد به مواد تشکیل دهنده حساسیت دارند در نتیجه فرمولاسیون های مدرن و ایمن با تحقیقات و تلاش های بسیار زیاد و دقت فراوان تهیه می شوند.

اولین محصول مناسب رنگ مو در سال ۱۹۰۹ توسط شیمیدان فرانسوی یوجین شولر و با استفاده از ماده شیمیایی پارافنیلن دی آمین ایجاد شد. امروزه رنگ آمیزی مو بسیار رایج شده است، به طوری که بیش از ۷۵ درصد زنان موهای خود را رنگ می کنند و درصد زیادی از مردان نیز از این قائده مستثنا نیستند.

رنگ مو چگونه کار می کند؟ این نتیجه یک سری واکنش های شیمیایی بین مولکول های موجود در مو و رنگدانه ها و همچنین پراکسید و آمونیاک است.

در تاریخ از ترکیبات پربورات سدیم به عنوان رنگ بر استفاده می شد اما با گذشت زمان دریافتند ترکیبات شیمیایی در دسترس تر مانند پراکسیدهای هیدروژن نیز این خاصیت را دارند و از قرن ۱۹ در محصولات مدرن به طور گسترده استفاده می شوند.

مهم ترین استفاده ی از پراکسیدهای هیدروژن در پودر دکلره مو می باشد.

انواع فرمولاسیون پودرهای دکلره

آشنایی با انواع پودر دکلره(Bleaching) :
پودرهای دکلره بر اساس قدرت رنگ بری مو به چند دسته تقسیم می شوند. این دسته بندی ها براساس درصد ماده سفید کننده اصلی به کار رفته در فرمول پودر دکلره صورت گرفته است.
همچنین ترکیباتی در حذف پیگمنت های مختلف مو  با توجه به پایه ی رنگ مورد نظر از استفاده می شود.
۱_پودر دکلره سفید: عملکرد به نسبت ضعیف و ملایمی دارد که مناسب برای موهای حساس و نازک است.
۲_پودر دکلره آبی: تصور بر این است که پودر دکلره آبی قوی تر از پودر سفید می باشد اما در واقع هر دو دارای یک قدرت هستند تنها تفاوت در  این است که  پودر دکلره آبی به دلیل داشتن دانه های آبی، رنگ نارنجی و زردی مو را بهتر از بین می برد. این پودر برای موهای سالم و قوی مورد استفاده است.
۳_پودر دکلره بنفش
۴_پودر دکلره سبز
۵_پودر دکلره خاکستری

مکانیسم اثر پودر دکلره

مکانیسم سفید شدن مو چیست؟

رنگ موهای پستانداران عمدتاً شامل گرانول های گسسته و ملایم ملانین (melanin) در پروتئین سیتوپلاسمی کراتینه شده سلولهای تشکیل دهنده فیبر است.

در طول سفید کردن، رنگدانه ملانین دچار تغییرات فیزیکی-شیمیایی برگشت ناپذیری می شود که منجر به کاهش یا از بین بردن کامل رنگ الیاف اصلی می شود. تغییرات در پروتئین فیبر (keratin) هنگام سفید شدن تا حد زیادی به اکسیداسیون سیستین ترکیبی محدود می شود. باقیمانده اسید سیستیک تشکیل شده در این واکنش باعث تغییر قابل توجهی در توزیع پیوندهای عرضی الکترواستاتیک می شود.
ملانین رنگدانه ای است که به طور گسترده در تمامی حیوانات و گیاهان توزیع شده است. جزء مسئول رنگ قهوه ای و سیاه در مو ، ایوملانین است. این ماده از یک ماتریس پلیمر متقاطع تشکیل شده است که مهمترین مواد تشکیل دهنده آن مولکولهای ایندول و پروتئین هستند که به این پلیمر متصل می شوند.

وجود اکسیدکننده معروف، آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید با فرمول شیمیایی H-O-O-H در پودر دکلره باعث تغییرات رنگ مو می شود.

به این صورت که پراکسید یک ترکیب شیمیایی است که در اثر تجزیه در محلول قلیایی به آب و یون پرهیدروکسیل -HOO تبدیل می گردد. یون پرهیدروکسیل در مرحله  ی بعد به ملانین حمله کرده و از طریق فرایند اکسیداسیون زنجیره ی پلیمری آن را تخریب می کند. در نتیجه ملانین رنگ خود را از دست می دهد.

بهترین فرمولاسیون پودر دکلره چه ویژگی هایی دارد؟

  1. – پودر دکلره خوب نباید گاز سوزش آور داشته باشد.
  2. – پودر دکلره خوب نباید پس از ترکیب با کسیدان کف کند.
  3. – پودر دکلره مناسب نبایدایجاد حرارت زیادی بر روی سر کند.
  4. – پودر دکلره خوب موها را دچار سوختگی و آسیب های جدی نمی کند.
  5. – باعث خشکی و وز شدن مو نمی شود.
  6. – بهترین دکلره پودری چربی و کراتین مو را تامین می‌کند.
  7. – بهترین دکلره پودری به هیچ وجه غبار ندارد.

مواد تشکیل دهنده فرمولاسیون پودر دکلره

ترکیبات شیمیایی با خاصیت رنگ بری که به طور رایج در صنایع مختلف استفاده می شوند شامل کلر ، هیپوکلریت سدیم ، هیپوکلریت کلسیم و پراکسید هیدروژن می شود. اما پراکسید هیدروژن ماده اصلی سفید کننده مو است.

بیشتر سفید کننده های مو (پودرهای دکلره) بین ۶ تا ۱۰ درصد پراکسید هیدروژن دارند. سایر ترکیبات شامل پرسولفات آمونیوم ، سولفات پتاسیم و سولفات سدیم است.
پراکسید هیدروژن ماده سفید کننده ای است که برای از بین بردن رنگ با مو واکنش می دهد. مواد پرسولفات به ماده سفید کننده مو اضافه می شود تا میزان واکنش شیمیایی را افزایش دهد.

هنگام استفاده از سفید کننده مو حاوی پراکسید هیدروژن باید دقت شود. غلظت کم پراکسید هیدروژن می تواند باعث سفت شدن و سفید شدن پوست شود. پس از استفاده از سفید کننده مو ، پوست باید با آب روان شسته شود. در صورت استفاده از مواد سفید کننده حاوی غلظت های بالاتر پراکسید هیدروژن ، سوختگی پوست امکان پذیر است.

رعایت احتیاط در هنگام استفاده از محصولات حاوی پراکسید هیدروژن یا سولفولات مهم است.

آیا پودر سفید کننده برای موهای شما مضر است؟

یک سوال بسیار رایج در مورد استفاده از پودر دکلره مضر بودن برای موها می باشد!

پاسخ به این سوال برای بسیاری از افراد که در دو راهی استفاده از پودر دکلره و در مقابل اهمیت به سلامت موی خود هستند بسیار مهم می باشد.

به طور کلی استفاده از هر ترکیب سفید کننده مو باعث از بین رفتن پوشش محافظ تارهای مو (کوتیکول) می شود تا به ماده سفید کننده اجازه نفوذ کامل دهد. حذف کوتیکول مو این امکان را می دهد که رطوبت رشته های شما به سرعت و به طور مداوم از بین برود و باعث :
خشکی مو
موهای شکننده
موهای غیر الاستیک
موهایی که مستعد شکافتن هستند
و ایجاد موخوره می شود.

با این حال، با تصمیم گیری مناسب، می توانید در کنار استفاده از پودر دکلره موهای خود را سالم و مرطوب نگه دارید و اگر تصمیم به روشن شدن مو دارید، بهترین حالت را به دست آورید.

چگونه از موهای دکلره شده مراقبت کنیم؟

یکی از دلایل آسیب دیدن مو حین دکلره کردن استفاده از اکسیداسیون نامناسب است. اکسیداسیون محلول قلیایی است که باعث آغاز فعالیت هیدروژن پراکسید موجود در پودردکلره می شود.

استفاده از اکسیدان قوی مانند ۱۲٪ سرعت روشن شدن موها را افزایش می دهد از طرفی سرعت انجام واکنش شیمیایی نیز بالا رفته و باعث سوختن موها می شود؛ بهتر برای این کار از اکسیدان ۹% استفاده نمایید.

استفاده از محصولات سفیدکننده مو با فرمولاسیون فرمولچی با کیفیت بالا و متناسب با ساختار مو می‌تواند این آسیب‌ها را به حداقل رسانده و نگرانی شما را از این بابت رفع نماید. از طرفی استفاده از محصولات آبرسان به مو مانند ماسک های مو با فرمولاسیون بی نظیر فرمولچی دیگر هیچ دغدغه ای را برای استفاده از پودرهای دکلره باقی نمی گذارد.

فرمول ساخت پودر دکلره فرمولچی

متخصصین تیم تحقیقاتی فرمولچی مجرب در فرمولاسیون محصولات آرایشی بهداشتی، توانا در ارائه انواع خدمات فرمولاسیون و تولید محصول نهایی می باشند.

فرمولاسیون پودر دکلره حاوی ماده ی اصلی سفید کننده مانند پر اکسید هیدروژن می باشد. همچنین تثبیت کننده هایی برای جلوگیری از تجزیه پراکسید هیدروژن، اصافه می شوند. تثبیت کننده های معمولی ، EDTA و سدیم stannate

محصول نهایی پودر دکلره در حالت ایده آل باید در PH کمتر از ۳/۵ باشد که معمولاً با اسید فسفریک یا اتیدرونیک حاصل می‌شود. اما فرمولاسیون های نامناسب با استفاده از آمونیاک به عنوان محلول قلیایی تجزیه کننده پراکسید هیدروژن ، سفید شدن مو را تسریع می کند. اما آمونیاک بیشترین تأثیر را در افزایش pH (حدود ۱۰) دارد.

برای کاهش آسیب های کوتیکول مو در ساخت بهترین فرمولاسیون پودر دکلره از مواد نرم کننده استفاده می شود.

به  دلیل رعایت عدم سمیت محصول از مصرف فنسیتین در محصولات مدرن اجتناب می شود.

راه اندازی خط تولید پودر دکلره

امروزه تولید محصولات آرایشی بهداشتی سهم بزرگی از بازارهای داخلی و خارجی را تشکیل می دهد. شما می توانید با استفاده از خدمات مشاوره تیم تحقیقاتی فرمولچی مجرب در این زمینه بدون داشتن مدرکی، تنها با کسب دانش و راهنمای مسیر از کارشناسان ما تولیدات محصول های آرایشی بهداشتی مانند پودر دکلره را بر عهده بگیرید.

برای کسب اطلاعات صفر تا صدی از خرید مواد اولیه، خرید خط تولید، راه اندازی خط تولید، فرمولاسیون محصول و.. تنها کافیست با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید و یا از طریق واتساپ پرسش های خورد را از کارشناسان ما بپرسید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

1 دیدگاه در “فرمولاسیون پودر دکلره|پودر دکلره چیست؟| طرز ساخت پودر دکلره

  1. با سلام … دوستان و خانم های عزیز حتما نحوه استفاده از دکلره رو یاد بگیرید بعد از اون استفاده کنید تا موهاتون خدای نکرده آسیب نبینه … همون اتفاقی که دفعه اول برای من افتاد خواستم بگم شما احتیاط کنید

نظرات بسته شده است.