خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمولاسیون ژل ماشین ظرفشویی|فرمول ژل ظرفشویی|فرمول مایع ظرفشویی

gel washing

فعالیت های اصلی تیم تخصصی فرمولچی در زمینه ژل ظرفشویی:

ارائه تخصصی فرمولاسیون انواع ژل ظرفشویی

مشاوره راه اندازی خط تولید ژل ماشین ظرفشویی

ارائه فرمول ژل ماشین ظرفشویی

آموزش طراحی محصول و فرمولاسیون ژل ظرفشویی

تامین مواد اولیه ژل ظرفشویی

مشاوره خرید تجهیزات، و مواد اولیه به منظور تولید ژل ماشین ظرفشویی

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

فرمول ژل ماشین ظرفشویی

امروزه با وجود ماشین ظرفشویی در منازل تصور بسیاری از خانوم های خانه دار، پشت سر گذاشتن همه مشکلات مربوط به شستن ظرف ها، می باشد. اما در واقع، این موضوع خیلی ساده نمی باشد. زیرا شما می بایست ابتدا نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی را بیاموزید و از همه مهمتر، مواد شوینده مناسب برای آن را انتخاب کنید که نتیجه شستشو ظروف برای شما عالی باشد و در عین حال به سلامت دستگاه شما خدشه وارد نکند. در حال حاضر بسیاری از افراد ژل ظرفشویی را برای شستن ظروف ترجیح می دهند. همچنین ژل برای شستن ظروف مخصوص کودکان بسیار محبوب است. ما تصمیم گرفتیم این مقاله را به تعیین فرمولاسیون ژل ماشین ظرفشویی اختصاص دهیم.

ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

 ژل ظرفشویی، ترکیبی از چند ماده شیمیایی مختلف است که با ویسکوزیته ترکیبات ژل مانند تهیه می شود. ژل ماشین ظرفشویی محصول جدیدی است که به شستن ظروف، حذف باکتری ها، چربی های سطح ظروف و تمیز کردن قسمت داخلی ماشین کمک می کند. فرمول ژل ظرفشویی، مختص کار در ماشین ظرفشویی و با خاصیت لکه بری، حذف باقیمانده ی لکه چربی، مواد غذایی و کف کنترل شده تعیین شده است. به دلیل کارایی بالای ژل ماشین ظرفشویی در شستشوی ظروف، بسیاری آن را یک مشابه کامل از پودر می دانند، اما این موضوع کاملاً درست نمی باشد. زیرا محصولات ژل از نظر ترکیب مواد تشکیل دهنده با پودر متفاوت هستند. آنها فاقد مواد ساینده و سایر اجزای کم محلول در آب هستند. ژل ماشین ظرفشویی نه تنها در مقایسه با پودر، بلکه حتی در مقایسه با قرص ماشین ظرفشویی نیز دارای مزایای محسوسی است. عمدتاً به همین دلیل، گروه نسبتاً زیادی از صاحبان ماشین ظرفشویی آنها را ترجیح داده و خریداری می کنند.

مواد تشکیل دهنده ژل ظرفشویی

برخی از متداول ترین ترکیباتی که در ساخت ژل های ماشین ظرفشویی استفاده می شود عبارتند از:

 • آب به عنوان پایه ی اصلی فرمول ژل ماشین
 • عوامل شوینده و پاک کننده
 • سورفکتانت غیر یونی محلول در آب
 • غلظت دهنده مانند صمغ زانتام (صمغ مشتق شده از گیاهان)
 • سیلیکات سدیم (از نمک و سنگ آهک)
 •  آمینواسید پلیمریزه شده مانند آنزیم های پروتئاز و آمیلاز (مواد پاک کننده خاک مخلوط آنزیم گیاهی)
 • بنز ازوتیازازولینون و متیل ایزوتیازازولینون (نگهدارنده مصنوعی)
 • بوراکس (اسید بوریک)
 • گلوکونات سدیم (نمک از گلوکز)
 • اتوکسیلاتهای الکل (مشتق شده از کوکو)
 • سدیم سیترات (نمک اسید سیتریک و نرم کننده ی سختی آب)
 • هیپوکلوریت سدیم
 •  اسید سیتریک (تنظیم کننده pH از گیاه)
 • پلی اتیلن گلیکول
 • پلی اکریلات سدیم
 • تتراسدیم اتیدرونات

ترکیبات تشکیل دهنده ی ژل ظرفشویی علاوه بر موارد نامبرده در بالا می تواند حاوی عوامل جدا کننده، عوامل کنترل کننده pH و بازدارنده های خوردگی باشد.

ژل ماشین ظرفشویی مناسب با محیط زیست

برخی از تولیدکنندگان ژل های ظرفشویی از سیستم پلیمری غیر سمی برای تمیز کردن و سایر مواد طبیعی استفاده می کنند و در نتیجه محصول سازگار با محیط زیست ارائه می دهند. مواد تشکیل دهنده این نوع ژل ها شامل:

 • الکل خطی آلیوکسیل شده
 • سورفاکتانت با قابلیت تجزیه کم مواد شیمیایی
 • نرم کننده های آب برای ایجاد محیط قلیایی و عملکرد بهتر (خاکستر سودا و سیترات سدیم)
 • مواد محافظ ماشین ظرفشویی و ظروف چینی می باشد. مواد تثبیت کننده و ضخیم کننده بر پایه سلولز ، عطرهای نگهدارنده نیز در برخی از انواع ژل های ظرفشویی استفاده می شوند.

ژل ماشین ظرفشویی مناسب تر است یا قرص ماشین؟

تنوع محصولات مناسب برای شستشوی ظروف، با توجه به رواج استفاده از ماشین های اتوماتیک ظرفشویی بسیار بالا رفته است. این امر دو مزیت دارد. اولین مزیت این است که به خریداران و مصرف کنندگان حق انتخاب های بیشتری می دهد و سود دیگر این مسئله، افزایش فروش و تسلط تولیدکنندگان بر بازار مصرف مواد شوینده می باشد. هرکدام از انواع شوینده های ظرفشویی در جایگاه خود کاربردهای مفیدی دارند. اما ما در اینجا قصد داریم به انتخاب درست تر شما کمک کرده باشیم.

فرمولچی ارائه دهنده خدمات مشاوره فرمولاسیون ژل ماشین ظرفشویی و

مشاوره راه اندازی خط تولید ژل ماشین ظرفشویی می‌باشد. 

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

قرص ماشین بخاطر فشرده بودن و عدم ریختگی حین استفاده نسبت به فرم پودر ماشین در نگهداری محیط آشپزخانه و تمیزی ماشین کمک کرده و همچنین از هدر رفت شوینده جلوگیری می کند. در مقابل پودر ماشین ظرفشویی قرار دارد که به علت فرم پودری هنگام استفاده با توجه به درجه ی کثیفی ظروف، مختارید که چه میزانی از شوینده را استفاده کنید اما به ریختگی پودر در اطراف ماشین نیز باید توجه داشته باشید. اما نوع قابل توجه در بین شوینده های ظروف ماشین اتوماتیک، ژل ماشین ظرفشویی است که نسبت به سایر اشکال مزیت هایی نظیر:

 • اشغال حجم کمتر
 • استفاده ی آسان تر
 • میزان مصرف متناسب با حجم و کثیفی ظروف

دارد. البته ممکن است مطالب زیادی در مورد تاکید استفاده از قرص ماشین در ظرفشویی دیده باشید اما این موضوع از اهمیت و مزیت های ژل ماشین نمی کاهد. مسئله مهم این است که شناخت محصول ژل ماشین ظرفشویی در بین مردم هنوز به حد کافی نرسیده است در نتیجه تاکید افراد همچنان به استفاده ی بیشتر از  قرص ماشین ظرفشویی است.

 

ژل ماشین ظرفشویی  عملکرد بسیار خوبی دارد و می‌تواند سرسخت‌ترین و کثیف‌ترین ظروف را به خوبی و با کیفیت بالا تمیز کند. همین وضعیت در مورد  قرص ظرفشویی هم وجود دارد و نگرانی در مورد استفاده از آن مطرح نیست. اما قرص‌های شستشو به علت بسته بندی های مشخص برای تعداد مشخصی از ظروف طراحی شدند. به طور مثال یک قرص برای یک دور شستشوی ماشین ظرفشویی ۱۴ نفره طراحی شده است و به همان اندازه شوینده مصرف می کند، در نتیجه استفاده از قرص توجیه اقتصادی چندانی ندارد. اما این موضوع در استفاده از ژل ظرفشویی متفاوت است و میزان استفاده از ژل برای شستشوی ظروف دلخواه است. به این صورت شما می توانید با خیال راحت از عدم باقیماندن شوینده ی اضافی بر روی ظروف از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

مزیت استفاده از ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

مزایای ژل ظرفشویی
ژل ها نسبت به پودرها و قرص ها از برتری هایی برخوردارند. در پاراگراف زیر، مهم‌ترین مزیت های این شوینده بیان خواهد شد.

 1. مزیت اصلی ژل این است که بسیار بهتر در آب حل می شود زیرا ژل یک محصول با پایه ی آبی است. به عنوان مثال، حل کردن یک قرص ماشین در آب سرد بسیار مشکل ساز است. برعکس، فرمول ژل ظرفشویی حتی در آب خیلی سرد به خوبی حل می شود در نتیجه در آب گرم یا داغ تقریباً میتوان گفت بلافاصله حل می شود. این مسئله باعث افزایش کیفیت شستشو  می شود.
 2. ژل به ندرت روی ظروف اثری برجای می گذارد ، علاوه بر این، قیمت ژل ظرفشویی همیشه بسیار مناسب تر می باشد.
 3. دقت شستشویی ظروف با ژل های ماشین ظرفشویی نسبت به پودرها و قرص ها بسیار بیشتر است.
 4. ظروف خیلی زود خراب نمی شوند.
 5. به علت انحلال سریعتر ژل ظرفشویی در آب، در موارد شستشوی کوتاه موثرتر عمل می کند.
 6. هنگام استفاده از ژل ظرفشویی نیاز به خیس کردن ظروف از قبل نمی باشد.
 7. ذخیره و نگهداری ژل ظرفشویی در مدت زمان بیشتر، راحت تر است زیرا نسبت به رطوبت حساس نمی باشد و مانند پودر و قرص ماشین، اجزای فرار در آن تبخیر نمی شوند.
 8. یک پوشش مایل به سفید که بعضی اوقات ممکن است بعد از پودر ظرفشویی روی ظروف باقی بماند، به بدن انسان وارد می شود و به آن آسیب می رساند. اما ژل ظرفشویی کاملاً شسته می شود و هیچ ترکیب مضری روی ظروف باقی نمی گذارد.

ویژگی یک ژل ظرفشویی با کیفیت

 1. پاک کنندگی فوق العاده، متشکل از شوینده های قوی و طبیعی
 2. حاوی جلا دهنده یا براق کننده ظروف کریستال و قاشق و چنگال استیل
 3. حاوی نمک مناسب ماشین ظرفشویی برای حذف سختی آب
 4. دارای ترکیبات محافظ کننده طولانی مدت از ظروف شیشه ای
 5. حاوی ترکیبات خشک کن ظروف
 6. دارای ترکیباتی مانند متیلن فسفونات برای حذف لکه آب، افزایش پایداری ساختار ژل مانند
 7. حاوی ضد رسوب احتمالی برای قطعات دستگاه ظرفشویی
 8. ایجاد جلا و براقیت و عدم لکه گذاری بر روی استیل های داخلی و بدنه ماشین ظرفشویی
 9. قابلیت شستشو در هر دما و سختی آب
 10. محافظت از رنگ و تزئینات ظروف
 11. عملکرد بهینه در گزینه ی شستشوی کوتاه مدت ماشین ظرفشویی
 12. از بین بردن سرسخت ترین لکه ها مثل باقی مانده غذاهای سوخته بر روی ظروف
 13. شستشوی عالی بدون هیچ باقی مانده ای بر روی ظروف که نتیجه اش ظروفی براق تر است.
 14. دارای خاصیت ضدعفونی کننده

خرید ژل ماشین ظرفشویی

نکاتی که باید هنگام خرید ژل ماشین ظرفشویی توجه کنید، عدم وجود برخی ترکیبات مضر در فرمولاسیون ژل ظرفشویی است. هنگام خرید موارد نوشته شده روی برچسب کالا را با دقت مطالعه کنید. ژل ظرفشویی مناسب باید بدون ترکیبات سمی، فسفات و کلر باشد. مواد را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید ژل فاقد هرگونه رنگ شیمیایی و خطرناک، NTA یا EDTA است. مواد قابل تجزیه بیولوژیکی در حالی که نتیجه ی تمیزکنندگی و شویندگی بالاتری دارند، برای سلامتی و محیط زیست نیز مفید هستند در نتیجه ژل های تهیه شده با آنزیم های گیاهی، محصول شوینده را از نظر سپتیک ایمن می‌کند. فرمول ژل ظرفشویی با pH بین ۴-۵ برای پوست حساس و  افراد مبتلا به آلرژی و مشکلات پوستی مناسب هستند. 

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

سوالات پرتکرار در مورد ژل ماشین ظرفشویی

(۱)هنگام استفاده از ژل ظرفشویی آیا لازم است ظروف را از قبل آب بکشیم؟

یک کار رایج در بین افرادی که از ماشین های اتوماتیک ظرفشویی برای شستشوی ظروف استفاده می کنند آبکشی قبل از قرار دادن ظروف در دستگاه می باشد. متاسفانه این یک عادت اشتباه می باشد که در بین خانم های خانه دار رواج پیدا کرده است زیرا هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی آب به میزان کافی در هر دوره ی شستشو استفاده می شود و نیاز به آبکشی قبل از شستشو با ماشین ظرفشویی نمی باشد. زمانی که از ژل ماشین ظرفشویی استفاده می کنید به دلیل سرعت انحلال بالا و قدرت پاک کنندگی فوق العاده بالای ژل نسبت به پودر، همچنین به علت محلول در آب بودن ژل ها این نیاز به کل قطع می شود.

(۲)هنگام استفاده از ژل ظرفشویی آیا نیاز به تنظیم درجه حرارت وجود دارد؟

تجربه ثابت کرده که تنظیم درجه حرارت آب هنگام شستشو تاثیر بسیار زیادی در تمیزی ظروف دارد. حتماً دیده اید بسیاری از افراد هنگام شستن ظروف از آب داغ استفاده می کند تا شستشویی ظروف کثیف و بسیار چرب آسان تر شود. امروزه با تولید نسل جدید شوینده ها یعنی محصولات ژلی مانند ژل ماشین ظرفشویی نیازی به تنظیم درجه ی آب در دستگاه نمی باشد زیرا این محصول به طوری طراحی شده است که در آب های سرد و گرم به یک میزان اثرگذار باشد.

 (۳)چه مقدار ژل برای یک بار شستشو لازم است؟

چه مقدار ژل ظرفشویی مناسب است؟

پس از دریافت اطلاعات کامل در مورد فرمول ژل ماشین ظرفشویی، این سوال در هنگام استفاده از آن پیش می آید که چه حجمی از ژل در هر بار شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی لازم می باشد؟

میزان حجم استفاده شده از ژل ظرفشویی به میزان کثیفی روی ظروف، غلظت مواد فعال (عامل شوینده) و ترکیبات موجود در فرمولاسیون ژل ماشین ظرفشویی بستگی دارد. اگر قرار است از ماشین برای شستن ظروف با کثیفی کم استفاده کنید حجم مورد استفاده چیزی در حدود ۲۰ سی سی کافی می باشد ولی در صورت استفاده برای ظروف بسیار چرب وکثیف، این حجم را به ۳۰-۳۵ سی سی افزایش دهید. به طور کلی نیز می توانید با توجه به ژل مورد استفاده و کارایی ماشین ظرفشویی خود از ۱۵ سی سی شروع کنید و بسته به نتیجه ی حاصل این میزان را به تدریج اضافه کنید.

چه مواردی باید هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی رعایت شود؟

 • ذرات بزرگ باقیمانده ی غذا از روی ظروف جدا کنید تا به عملکرد دستگاه در مرور زمان آسیبی وارد نشود.
 • برای داشتن تجربه مناسب شستشوی ظروف، وسایلی را که سطح آنها کثیف است رو به مرکز قفسه پایین قرار دهید.
 • ظروف با جنس نقره، آلومینیوم و استیل را در دورهای جداگانه بشویید تا از تغییر رنگ احتمالی هر یک از ظروف نامبرده جلوگیری شود.
 • از جای گیری مناسب ظروف روی قفسه ها و ایمنی ظروف اطمینان حاصل کنید.

فرمولاسیون بهترین ژل ماشین ظرفشویی

فرمولاسیون هایی که تیم تخصصی ما ارائه می دهند مطابق با برترین استانداردهای روز دنیا و قابل رقابت با برترین برندهای خارجی و داخلی می باشد. در ضمن تمام مواد اولیه به کار رفته در تولید محصول به راحتی توسط بازار داخلی قابل تامین می باشد. برای ما مهم است که در کنار کیفیت نهایی محصول، قیمت تمام شده برای تولید کننده بسیار ارزانتر از رقبای داخلی و وارداتی باشد.

فرمولاسیون بی نظیر ژل ماشین ظرفشویی فرمولچی حاوی نمک های طبیعی و عصاره لیمو واقعی است که با قدرت هرچه تمام تر ظروف شما را ضدعفونی و تمیز خواهد کرد و هیچ گونه مواد شیمیایی باقیمانده روی ظروف باقی نمی‌گذارد که برای شما و خانواده شما بی خطر است. ترکیبی از مواد قدرتمند در شستشو که به طور موثر لکه های روغن و مواد غذایی سوخته را از بین می برد. یک فرمولاسیون مناسب برای درخشش و حفظ سلامت همه ی انواع ظروف از جنس استیل، برنجی و مسی، ظروف شیشه ای و کریستال، قابلمه های تفلونی، سرامیکی و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.

خط تولید ژل ماشین ظرفشویی

مشاوره خط تولید و بسته بندی این محصول توسط کارشناسان مجرب فرمولچی انجام می گردد و به شما این امکان را می‌دهد به راحتی آماده ساخت محصول با راه اندازی خط تولید متناسب با تکنولوژی روز دنیا و حداقل قیمت شوید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت سفارشات خود با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶