آرایشی و مراقبتی, فرمولاسیون, مو

شامپو سر

فرمولاسیون یک محصول شوینده مانند آشپزی است! شما لیستی از مواد اولیه دارید.اما هریک از این مواد چیست؟ در این جا ما نیاز به یک دستورالعمل عالی داریم تا بدانیم ترتیب افزودن مواد چگونه است؟ نقش هر یک از مواد اولیه چیست؟ چه مقدار از هریک از مواد اولیه مورد نیاز است؟ کیفیت محصول نهایی به چه مواردی بستگی دارد؟

در این مقاله به بررسی نقش انواع مختلف مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون شامپو خواهیم پرداخت  و به هریک از این سوالات پاسخ خواهیم داد. کدام یک از مواد مهم هستند؟ (برای ایجاد محصول اولیه) و کاربرد کدام یک از مواد اختیاری هستند؟ به منظور تغییر ظاهر، بو و سایر خواص از چه موادی استفاده شده است؟ کدام ماده محصول شما را از سایر رقبا متمایز میسازد؟

مواد اصلی مورد نیاز در فرمولاسیون شامپو

نقش اصلی شامپو تمیز کردن مو و پوست سر است. برای انجام این کار ، فرمولاسیون شامپو به سورفکتانت نیاز دارد. سورفکتانت­ها مانند آلکیل سولفونات و غیره به طور مستقیم به آب اضافه می شوند، تا این مرحله تنها یک محلول شوینده ایجاد میشود. برای ایجاد یک شامپو کارآمد ، مواد مهم دیگری شامل غلظت دهنده ­ها، حالت­دهنده ها، عوامل تقویت کننده فوم و پایدارکننده­ها مورد نیاز است.

عوامل تقویت کننده فوم و پایدارکننده ها با افزایش میزان کف، اندازه حباب­ها و پایداری کف ایجاد شده منجر به بهبود قدرت تمیزکنندگی شامپو میشوند. عوامل غلظت دهنده (thickeners) مانند غلظت­دهنده­های بر پایه پلیمرهای کربوکسیلاتی منجر به افزایش غلظت محصول نهایی میگردند. توجه داشته باشید که علاوه بر موارد ذکر شده، مواد نگهدارنده بسیار مهم هستند زیرا از رشد قارچ و باکتری در محصول نهایی جلوگیری می کنند. در انتهای ساخت محصول بایستی مشخصات فیزیکی محصول را مانند pH، ویسکوزیته، ظاهر و پایداری آن را کنترل نمایید. شامپو موی سر علاوه بر خواص ذاتی مثل تمیز کردن و نرم کردن مو در تغییر ویژگی های مو میتواند موثر باشد.

مجموعه فرمولچی ضمن ارائه دستورالعملی جامع در زمینه ساخت شامپو موی سر با کیفیت، شما را با نقش هریک از مواد اولیه در محصول نهایی آشنا خواهد کرد. کارشناسان مجرب این مجموعه با داشتن سابقه ای مفید در زمینه فرمولاسیون مواد شوینده از دیدگاهی کاملا علمی مشتریان و کارآفرینان گرامی را از ابتدای ساخت نمونه آزمایشگاهی تا مرحله تولید صنعتی راهنمایی خواهند کرد.

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست