خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

نقش مایع جلادهنده و لزوم استفاده از مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی چیست؟

مایع جلا دهنده

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323000

نقش اصلی مایع جلادهنده ظرفشویی در خشک کردن ظروف

با توجه به معرفی محدود و شناخت کم افراد نسبت به مایع جلادهنده ظرفشویی، یکی از سوالات مهم که در ذهن ایجاد می شود این است که نقش دقیق این محصول در خشک کردن ظروف چیست؟

اگر شما هم در خانه از مایع ماشین ظرف شویی یا ژل ماشین ظرف شویی استفاده می کنید حتما مشاهده کردید که گاهاً بعد از شست و شو، بر روی ظروف لک های آب باقی می ماند. وجود این لکه ها بر روی ظروف باعث ایجاد حس ناخوشایندی در افراد می شود. علت وجود چنین لک هایی، تبخیر قطرات آبی است که بعد از شست و شو بر روی ظروف باقی می ماند و با تبخیر آب مواد معدنی داخل آب بر روی ظروف اثر خود را باقی می گذارد. این موضوع برای مناطقی از ایران که در آن جا املاح آب بیشتر است، دردسر بزرگ تری خواهد بود و بر روی ظروف لک های بیشتر باقی خواهند ماند.

برای از بین بردن این مشکل لازم هست که علاوه بر استفاده از شوینده مناسب ماشین ظرفشویی از مایع جلادهنده نیز در ماشین ظرفشویی استفاده شود ( در اکثر ماشین های ظرف شویی جدید محلی برای آن به صورت جداگانه تعبیه شده است). در واقع مایع جلادهنده در مرحله آخر آبکشی وارد عمل می شود و با کاهش کشش سطحی آب باعث پخش شوندگی بهتر آن بر روی ظروف می شود که در نتیجه دیگر لکی بر روی ظروف باقی نمی ماند. باید توجه داشت که استفاده بیش از اندازه از جلادهنده در ماشین ظرف شویی نیز می تواند اثر عکس بگذارد و باعث کاهش کیفیت شست و شو شود. بنابراین برای بدست آوردن درخشندگی بیشتر نباید در استفاده از جلادهنده افراط کرد.

مزایای استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرف شویی

 • عدم باقیماندن لک بر روی ظروف پس از شست و شو
 • درخشندگی ظروف مخصوصاً ظروف شیشه‌ای
 • تسریع در فرآیند خشک شدن ظروف
 • ظروف شیشه‌ای را در برابر خش افتادن و لکه محافظت می‌کند

مضرات مایع جلادهنده ماشین ظرف شویی

برخی از خانواده ها فقط گاهی از ماشین ظرف شویی استفاده می کنند و به اصطلاح دیر به دیر از ماشین ظرف شویی خود را روشن می کنند. این افراد بهتر هست دقت داشته باشند که ماندن مایع جلادهنده در داخل ماشین ظرف شویی می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه شما شود.

مایعات جلادهنده می توانند شامل ترکییبات ضد رسوبی باشند که هر چند در غلظت های پایین برای سلامتی ضرری نداشته باشند. ولی بهتر هست که هنگام استفاده از این مایعات حداقل میزانی را که باعث بهبود کیفیت شست و شو شما می شود، مصرف نمایید.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323000

فرمولاسیون مناسب مایع جلادهنده 

فرمولاسیون مایع جلادهنده معمولا از ترکیب اتانول،اسید سیتریک، سدیم تری فسفات، رنگها و پلیمرهای اسید آکریلیک حاصل می شود که نمک های حاصل از یون های سختی آب را تجزیه کرده و در نتیجه از چسبندگی توده های صابون در طول چرخه شستشو جلوگیری می کند و نتایج تمیزتری به دنبال دارد. از جمله دیگر موادی که در فرمول مایع جلا دهنده قرار می گیرد می توان به آکریلات ها و متاآکریلات ها اشاره کرد.

در یک مطالعه صورت گرفته، گروهی مسئول بررسی سلامت محصولات موجود در بازار با فرمولاسیون های متفاوت مایع جلادهنده شدند. در این بررسی فرمولاسیون ها از نظر مواد تشکیل دهنده مضر و بی خطر در درجات کیفی مختلفی قرار گرفتند. به طور مثال برخی از این فرمول ها در درجه ی کیفی F قرار گرفتند که نشان می دهد، محصول مورد نظر از نظر مواد تشکیل دهنده بیشترین پتانسیل را برای صدمه زدن به سلامتی و محیط زیست دارد.

موادی که باعث شده اند آن محصولات درجه F بگیرند عبارتند از:

 • سدیم تری پلی فسفات: که عامل اصلی سمیت محیط زیست توسط شوینده ها می باشد.
 • متیل کلرویزوتیازولینون:این ماده برای آبزیان بسیار سمیت ایجاد می کند.
 • ماده ضد رسوب: در صورت استفاده مکرر سرطان زا، ایجاد مشکلات تنفسی، ایجاد مشکلات کلیه، آلوده کردن مزمن آب ها، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی.
 • ترولوسن سدیم، دی هیدرات: آلوده کردن شدید آب ها، اثر نامطلوب بر سیستم هضم غذا و دستگاه گوارش، سیستم عصبی، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی، اثر نامطلوب بر بینایی.
 • اکسی بنزون: اثرات نامطلوب بر غدد درون ریز و باروری

مواد دیگری نیز وجود دارند که در اینجا نامبرده نشده است اما می توانند اثرات بسیار مخرب بر سلامت پوستی انسان بگذارند. از طرفی تعدادی از محصولات مطالعه شده، درجه A گرفتند که به این معنی است که دارای فرمولاسیونی مناسب که معمولا با پایه گیاهی ساخته شده اند و مشکلات عدیده نامبرده در بالا را بروز نمی دهند.

شرکت رایان شیمی شریف با هدف افزایش سلامت بدن  و همچنین عدم آسیب به سلامت محیط زیست تحقیقات علمی گسترده ای برای جایگزینی فرمول های پایه گیاهی و حاوی مواد اولیه شیمیایی کاملا بی خطر انجام داده است. فرمولاسیون مایع جلادهنده فرمولچی با استفاده از نمک هفت سدیمی متیلن فسفونات باعث حذف کامل یون های سختی آب و لکه های مزاحم ایجاد شده روی ظروف می شود.

جایگزین های مناسب برای مایع جلادهنده در ظرفشویی

3 ماده اصلی ماشین ظرفشویی

 • پودر شستشوی مخصوص ماشین ظرفشویی
 • مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی
 • نمک ماشین ظرفشویی

مایع جلادهنده جز مواد شوینده ای است که نسبتاً به تازگی وارد لوازم مورد نیاز خانه شده است. علت آن می تواند به جدید بودن استفاده از ماشین ظرف شویی باشد. در ابتدای معرفی ماشین ظرفشویی، افراد تنها به شستشوی ظروف توسط ماشین بودند اما به مرور کیفیت شستشو اهمیت پیدا کرد. زیرا پودرهای ماشین از کیفیت و کارایی بالایی برخورار نبودند.

در ادامه با طراحی محصولات جدید تر مانند قرص ماشین ظرفشویی و ژل ماشین ظرفشویی پیشرفت چشمگیری در کیفیت استفاده از ماشین ظرفشویی دیده شد. بسیاری از برندها، در تولید مواد شوینده فعالیت می کنند اما آیا همگی از فرمولاسیون مناسب برای ساخت ژل ماشین ظرفشویی و تولید قرص ظرفشویی استفاده می کنند؟

همچنین با معرفی محصولات جدید مانند مایع جلادهنده و نمک ماشین ظرفشویی انتخاب ها برای مصرف کننده سخت تر شده است. برخی برای تولید مایع جلادهنده از مواد شیمیایی مضر استفاده می کنند که بخشی از این مواد به ظرف ها چسبیده و وارد بدن می شوند و باقی مانده آن به بیرون ریخته شده و وارد محیط زیست می شود. در صورتی که مایل هستید از مایع جلادهنده استفاده کنید و یا قصد تولید آن را دارید، بهتر است تحقیق کنید که کدام برند و فرمولاسیون از مواد شیمیایی سمی کمتری استفاده می کند.

 • آیا قرص ماشین ظرف شویی جایگزین جلادهنده هست؟

هرچند که قرص های ماشین ظرف شویی نیز حاوی مقداری جلادهنده هستند، ولی مشاهده شده است که درخشندگی ظروف پس از استفاده از مایع ظرف شویی بیشتر است. همچنین شاید برخی افراد از محلول های رقیق سرکه برای جلوگیری از ایجاد لکه بر روی ظروف استفاده کنند. هرچند که این محلول می تواند از ایجاد لک بر روی ظروف جلوگیری نماید ولی قادر نیست که به ظرف براقیت و درخشش بدهد. همچنین محلول اسیدی سرکه ممکن است باعث صدمه به دستگاه شود. همچنین این نکته در نظر داشته باشید که اگر ماشین ظرف شویی شما مجهز به خشک کن نیست، نیازی به استفاده از جلادهنده ماشین ظرف شویی ندارید.

 • جایگزین های بهتر برای جلادهنده ظرفشویی

راه های دیگری نیز برای خشک کردن ظرف ها و داشتن ظرف هایی بدون لکه وجود دارد. برای گرفتن بهترین عملکرد از جلادهنده ی ماشین ظرف شویی علاوه بر اطمینان از محصولی که استفاده می کنید باید چند نکات دیگری را در نظر بگیرید. مثلا میزان اضافه کردن جلادهنده برای شست شو ظروف که با مقداری تجربه و آزمون و خطا بدست خواهید آورد که چگونه با حداقل میزان مصرف مایع جلا دهنده عملکرد قابل قبولی از جلادهنده خود بگیرید و از لکه های احتمالی جلوگیری کنید.  بنابراین لازم نیست که از حجم بالایی از جلادهنده استفاده کنید. برخی از ماشین های ظرفشویی نیز به این عمل کمک می کنند. آن ها با استفاده از افزایش دما آب آبکشی و افزایش زمان آبکشی به روند تمیزی و کاهش لکه ایجاد شده روی ظروف کمک می کنند.

 • آیا نمک ماشین ظرفشویی می تواند جایگزین مایع جلادهنده باشد؟

استفاده از نمک ماشین ظرف شویی نیز می تواند به جلادهنده برای تمیزی و درخشندگی بیشتر ظروف کمک کند، که در صورت لزوم می توانید از آن استفاده کنید. اما با این کار تعداد مواد شوینده که در شستشوی ظروف استفاده می کنید افزایش می یابد. شما می توانید با انتخاب فرمولاسیون صحیح از قرص و ژل ماشین ظرفشویی و یا مایع جلادهنده به هدف نهایی برسید.

تیم تحقیقاتی فرمولچی با استفاده از مواد اولیه مناسب مانند نمک های فسفونات به افزایش عملکرد شوینده کمک می کنند. همکاران ما با داشتن دانش و تجربه بالا در زمینه انواع شوینده، آمادگی دارند تا دانش و تجربه خود را در ساخت و فرمولاسیون جلاددهنده ی ماشین ظریف شویی در اختیار شما قرار دهند. لطفا از طریق زیر با ما در ارتباط باشید.

برای ارتباط با کارشناسان فرمولچی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323000