البسه, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمولاسیون مایع ماشین لباسشویی کودک، مشکین شوی و جنرال

فرمولاسیون مایع ماشین لباسشویی کودک، مشکین شوی و جنرال

 

فرمولاسیون مایع ماشین لباسشویی
در ابتدا بهتر است اجزای اصلی سازنده مایع لباسشویی و نقش هریک از آنها در عملکرد شویندگی البسه را بهتر بشناسیم. اجزای اصلی یک فرمول مایع لباسشویی ترکیبی از سورفکتانت¬ها هستند که ذرات چربی و آلودگی را از سطح پارچه جدا کرده و البسه را تمیز می کند. به منظور بهینه سازی عملکرد شویندگی البسه، ترکیبی از سورفکتانت¬های آنیونیک و نانیونیک در فرمولاسیون مایع لباسشویی استفاده میشود.

 مواد تشکیل دهنده مایع لباسشویی

به طورکلی سورفکتانت¬های آنیونیک به منظور حذف ذرات گرد و غبار و آلودگی و سورفکتانتهای نانیونیک به منظور حذف موثر ذرات چربی از سطح البسه مفید هستند. تا اینجای کار یک فرمول مایع لباسشویی ساده شامل یک محلول آبی از سورفکتانتها است که باعث تمیز کردن لباس¬ها میشود. به منظور ارتقای عملکرد شویندگی و لکه بری این فرمول، مواد دیگری نیز به این فرمول اضافه میگردد. این مواد شامل موارد زیرهستند.
1- سختی¬گیرها/builders: این دسته از مواد با حذف یونهای سخت منجر به کاهش سختی آب و بهبود عملکرد شویندگی توسط سورفکتانت¬ها می¬شوند.
2- عوامل پراکنده¬ساز یا ضد رسوب/ Antiredeposition agents: این دسته ازمواد ذرات آلودگی را به صورت معلق در محلول نگه داشته و مانع از رسوب آن بر سطح پارچه میشوند. معمولا مواد پلیمری به این منظور کاربرد دارند.
3- مهار کننده های انتقال رنگ/Dye transfer inhibitors: این دسته از مواد مانع از انتقال رنگ یا به اصطلاح رنگدهی البسه رنگی از سطح یک لباس به لباس دیگر میشوند.
4- پلیمرهای پراکنده ساز/ Soil release polymer: این دسته از پلیمرها مانعی را در سطح البسه حین شستشو ایجاد میکنند که مانع از جذب مجدد آلودگی در سطح پارچه میشود و به عنوان پلیمرهای پراکنده ساز کاربرد دارند.
5- عوامل درخشان کننده یا سفیدکننده البسه/optical brightener: این دسته از مواد ضمن جذب نور uv و از بین بردن نور فلوئورسانس آبی، قدرت سفیدکنندگی البسه را بهبود می بخشند.
6- آنزیم¬ها/ Enzymes: به منظور حذف لکه¬های سخت و حفاظت از رنگ و الیاف پارچه از آنزیم¬ها استفاده میشود. آنزیم¬ها به از بین بردن لکه¬های سخت مانند لکه خون و چای از سطح پارچه کمک میکنند.
7- علاوه بر موارد عنوان شده به منظور پیشگیری از آلودگی میکروبی محصول نهایی از یک نگهدارنده مناسب با درصد کم استفاده می شود. علاوه بر این به منظور ایجاد بویی مطبوع در البسه انتخاب یک اسانس مناسب با رایحه ای ماندگار از اهمیت ویژه ای در فرمولاسیون مایع لباسشویی برخوردار است.
کنترل pH و ویسکوزیته در فرمولاسیون مایع لباسشویی

به منظور عدم ایجاد آسیب به بدنه ماشین¬لباسشویی در استفاده دراز مدت بایستی pH محصول نهایی را به نحوی کنترل نماییم که خوردگی اسیدی ناشی از pH کم محصول ایجاد نشود. علاوه بر این تنظیم غلظت یا ویسکوزیته محصول نهایی با تنظیم نسبت مواد اولیه در فرمولاسیون بهینه امکان پذیر است.

مواد اولیه مایع لباسشویی
مجموعه فرمولچی ضمن ارائه دستورالعملی جامع در زمینه ساخت مایع لباسشویی با کیفیت، شما را با نقش هریک از مواد اولیه در محصول نهایی آشنا خواهد کرد. کارشناسان مجرب این مجموعه با داشتن سابقه ای مفید در زمینه فرمولاسیون مواد شوینده از دیدگاهی کاملا علمی مشتریان و کارآفرینان گرامی را از ابتدای ساخت نمونه آزمایشگاهی تا مرحله تولید صنعتی راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *