شخصی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول ژل ضدعفونی کننده دست (الکی و غیر الکلی)

ژل ضد عقونی کننده دست

ژل ضدعفونی کننده دست

یکی از مهمترین اصول بهداشت فردی، حفظ پاکیزگی و تمیزی دست‌ها است. شستشو با آب و صابون بهترین و مؤثرترین روش جهت تمیزی دست‌ها و از بین بردن میکروب‌هاست؛ اما در شرایط عدم امکان دسترسی به آب که همواره ممکن است برایمان رخ دهد، استفاده از مواد ضدعفونی کننده از جمله ژل ضدعفونی‌کننده دست بهترین انتخاب خواهد بود.

بخش عمده‌ای از زمان روزمره همه ما صرف فعالیت‌هایی بیرون از منزل می‎شود. سفر در وسایل حمل‌ونقل عمومی، فعالیت در پشت میز کار، خرید از فروشگاه‌ها و … از جمله زمان‌هایی هستند که همواره ما را در معرض تماس با سطوح مختلف و انواع آلودگی و میکروب قرار می‌دهند. به طور مشخص شما همیشه نزدیک مایع دستشویی و آب نخواهید بود و به همین دلیل همراه داشتن ژل ضدعفونی کننده دست بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

فرمول ژل‌های ضد عفونی کننده دست که در دو شکل پایه الکلی و بدون الکل تهیه می‌شوند، با اثربخشی سریع قابلیت از بین بردن انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و مخمرها را دارا هستند. ضدعفونی کننده دست الکلی با حالت ژلی خود، به سرعت کل سطح دستان شما را می‌پوشاند و با توجه به وجود مقدار زیادی الکل در فرمولاسیون خود به سرعت خشک می‌شود.

 

متخصصین گروه فرمولچی در مسیر تحقیق و توسعه، دانش و فناوری‌های بروز را بکار گرفته و توانسته‌اند فرمولاسیون انواع کرم ضد آفتاب، کرم دور چشم و کرم شب، اسپری حالت‌دهنده مو، ژل موی سر، فرمول ژل ضدعفونی کننده دست الکلی و … را با بهترین کیفیت به شما ارائه ‌دهند.

 

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست با فرمولچی در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232

فرمولاسیون ژل ضد عفونی کننده دست و نحوه عملکرد

فرمول ژل ضد عفونی کننده دست به طور کلی می‌تواند به دو گروه الکلی یا فاقد الکل دسته‌بندی شود. ژل‌های دست الکلی ممكن است حاوی یك یا چند نوع الكل باشد که با مواد افزودنی و مرطوب‌کننده مانند ویتامین E یا روغن‌های گیاهی باعث از بین بردن میكروب‌ها و یا مانع از رشد سریع آن‌ها بر روی دست‌ها می‌شوند.

از طرف دیگر، ضد عفونی کننده بدون الکل از مواد شیمیایی با خاصیت ضد عفونی کننده برای اعمال اثرات ضد میکروبی استفاده می‌کند. این مواد شیمیایی با توجه به گروه‌های عاملی شیمیایی متفاوت، عملکرد مختلفی در از بین بردن میکروب‌ها دارند.

ژل‌های ضد عفونی کننده دست الکلی عموماً حاوی 70 درصد اتانول، پلی اکریلیک اسید به‌عنوان عامل ژل ساز و همچنین انواع روغن‌های گیاهی نرم کننده دست هستند. به طور کلی اجزا تشکیل دهنده ژل ضد عفونی کننده به شرح زیر است:

 • الکل: همانگونه که انتظار می‌رود اصلی‌ترین بخش فرمولاسیون این محصول الکل است که در از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کند. از اتانول یا ایزوپروپیل الکل به عنوان رایج‌ترین الکل‌های بکار رفته در ژل‌ها یاد می‌شود. استفاده از متانول با توجه به مخاطرات شدید آن به هیچ عنوان مجاز نمی‌باشد.
 • غلظت دهنده: این بخش از فرمولاسیون ایجاد حالت ژله‌ای و غلظت مناسب را در ترکیب محصول برعهده دارد که خانواده کربومرها می‌توانند گزینه‌ای مناسب باشند.
 • گلیسیرین: خشکی پوست و از بین رفتن چربی‌ها از تبعات استفاده از الکل است. به‌منظور جلوگیری از آثار سوء آن و ایجاد نرمی و لطافت از گلیسیرین به‌عنوان بخش مهم دیگر این فرمولاسیون استفاده می‌گردد.
 • آب: بخش دیگری از فرمولاسیون این محصول مانند بسیاری از محصولات، آب تمیز و فاقد آلودگی است.
 • اسانس: استفاده از اسانس‌های مختلف با هدف ایجاد رایحه مطبوع جزء دیگر فرمولاسیون خواهد بود.

ژل‌های ضد عفونی کننده دست در رایحه‌های مختلف و متنوع و در بسته‌بندی‌های گوناگون ساخته و در بازار ارائه می‌شوند و گزینه‌ای مناسب برای کودکان و خانم‌ها نیز می‌باشند. همچنین با استفاده از آن‌ها خبری از بوی تند الکل نخواهد بود.

ضدعفونی کننده دست با حالت ژلی خود، به سرعت کل سطح دست‌ها را پوشانده و از روان شدن سریع آن جلوگیری می‌کند. همچنین این حالت ژله‌ای احساس خوشایندی را در مصرف کننده به همراه خواهد داشت. این محصول با توجه به وجود مقدار زیادی الکل در فرمولاسیون خود به سرعت خشک می‌شود.

برخلاف محلول‌های الکلی که مستقیماً روی پوست دست قرار می‌گیرند و احساس ناخوشایندی به شما می‌دهند، ژل ضدعفونی کننده دست در عرض چند ثانیه ۹۹.۹٪ از میکروب‌ها و آلودگی‌های دست شما را از بین برده و در عین حال به دستان شما بوی مطبوع و احساس تر و تازگی می‌دهد.

 

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232

 

مزایای استفاده از ژل ضدعفونی کننده

 • دسترسی آسان با بسته‌بندی مناسب
 • داشتن رایحه مناسب
 • افزایش رطوبت پوست دست
 • عدم نیاز به آب برای شست‌وشو
 • طیف وسیعی از رایحه‌ها و افزودنی‌های انتخابی

زمان استفاده از ژل ضد عفونی کننده

تمیز نگه داشتن همیشگی دست‌ها در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها بسیار مفید و مؤثر خواهد بود؛ اما با توجه به زندگی روزمره، قرار‌گیری در مکان‌های مختلف و عدم دسترسی مداوم به آب، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده گزینه مناسبی خواهد بود. به طور ویژه در مواقع زیر توصیه به تمیزی دست‌ها با آب و صابون و در نبود آن‌ها ژل‌های ضد عفونی کننده شده است:

 • پیش از صرف غذا
 • بعد از سرفه و یا عطسه
 • پس از استفاده از سرویس بهداشتی
 • پس از تماس با بیماران
 • پس از تماس با سطوح آلوده یا حیوانات
 • پس از حضور در اماکن عمومی و شلوغ و پرتردد

 

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232

 

ژل ضد عفونی کننده دست بدون الکل

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله تمیز نگه داشتن دست‌ها یکی از اصلی‌ترین و مؤثرترین روش‌ها در پیشگیری از بیماری‌ها و جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و ویروس‌هاست. قرارگرفتن در محیط‌های مختلف و تماس با سطوح گوناگون در طول روز سبب می‌شود تا دست‌های ما همواره در معرض آلودگی و میکروب قرار گیرد. تماس دست آلوده با چشم، دهان و بینی می‌تواند به‌راحتی سبب انتقال میکروب به بدن شده و زمینه‌ساز بیماری و عفونت گردد.

به‌طور مشخص بهترین راه از بین بردن آلودگی و تمیز کردن دست‌ها شستشو با آب همراه با صابون یا مایع دستشویی است؛ اما در شرایطی که امکان دسترسی به آب وجود ندارد استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده دست بهترین انتخاب خواهد بود. این محصولات به شکل‌های محلول یا ژل ضدعفونی کننده ارائه می‌شوند.

ژل‌های ضدعفونی کننده دست نیز که به دلیل استفاده آسان و کاربرد مؤثر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، به دو شکل پایه الکلی و بدون الکل تهیه می‌شوند که هریک ویژگی‌ها و مزایای خود را دارد.

 

گروهی از فارغ‌التحصیلان و نخبگان دانشگاه‌های برتر کشور در گروه علمی تحقیقاتی فرمولچی، در مسیر تحقیق و توسعه با بهره‌مندی از دانش و تجربه در کنار امکانات تخصصی و پیشرفته آزمایشگاهی توانسته‌اند علاوه بر تهیه فرمولاسیون انواع کرم ضد آفتاب، کرم دور چشم و کرم شب، فرمول ژل ضدعفونی کننده دست بدون الکل را نیز با کیفیت عالی به شما ارائه ‌دهند.

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست بدون الکل با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232

 

فرمول ژل ضد عفونی کننده دست بدون الکل

همانگونه که توضیح داده شد ژل‌های ضدعفونی کننده در دو نوع الکلی و غیر الکلی ارائه می‌شوند. حساسیت‌های پوستی و آسیب‌های ناشی از الکل، اشتعال‌زایی محصولات الکلی و همچنین امکان آسیب شدید به بینایی در صورت تماس با چشم از معایب ضدعفونی کننده‌های الکلی هستند. مواردی نیز از انفجار دستگاه‌های موبایل‌ ضدعفونی شده و آغشته به محصولات الکلی در هنگام اتصال به شارژ گزارش شده است. موارد فوق سبب گردیده تا تولید ژل ضدعفونی کننده غیر الکلی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

ضد عفونی کننده بدون الکل از مواد شیمیایی با خاصیت ضد عفونی کننده برای اعمال اثرات ضد میکروبی استفاده می‌کند. این مواد شیمیایی با توجه به گروه‌های عاملی شیمیایی متفاوت، عملکرد مختلفی در از بین بردن میکروب‌ها دارند.

در فرمولاسیون این محصولات، ضد عفونی کننده‌های الکلی معمولاً حاوی 60 تا 95 درصد الکل هستند در حالی که ضدعفونی کننده‌های غیر الکلی همان گونه که از نامشان پیداست فاقد الکل هستند. این ترکیبات عموماً به جای استفاده از الکل حاوی ترکیبات آمونیوم کواترنر مانند کلرید بنزالکونیوم (BAC) هستند. به طور مشخص به غیر از الکل، سورفکتنت کاتیونی بنزالکونیوم کلرید نیز قابلیت از بین بردن میکروب‌های بر روی پوست را دارند. همچنین این دسته از محصولات می‌توانند بر پایه عوامل ضدمیکروبی مانند تریکلوزان نیز فرموله ‌شوند.

ترکیبات نرم کننده مانند گلسیرین از دیگر مواد بکار رفته در فرمول ژل فرمول ژل ضد عفونی کننده دست هستند. این ترکیبات تسکین دهنده و ضخیم کننده پوست بوده و معمولاً معطرند.

بیشتر مواد در فرمولاسیون ضد عفونی کننده‌های فاقد الکل حاوی پایه آب و آمونیوم‌های چهار ظرفیتی هستند. این مواد مانند ضدعفونی کننده‌های الکلی پس از استفاده دست‌ها را خشک نمی‌کنند.

مزایای استفاده از ژل ضد عفونی کننده دست بدون الکل

 • عدم نیاز به آب
 • کارایی چشمگیر در از بین بردن ویروس‌ها
 • عدم ایجاد سوزش، خارش، حساسیت و آسیب در پوست
 • استفاده آسان
 • عملکرد سریع
 • قابلیت حمل راحت
 • خوشبو کردن دست‌ها با طیف وسیعی از رایحه‌ها و افزودنی‌های دلخواه
 • حاوی مرطوب‌کننده و جلوگیری از خشکی پوست
 • عدم اشتعال‌زایی

 

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست بدون الکل با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232

 

طرز استفاده از ژل ضد عفونی کننده دست بدون الکل

ژل ضدعفونی کننده محصولی است که می‌تواند عملکرد مؤثری در مقابل باکتری‌ها و ویروس‌ها داشته باشد و آن‌ها را از بین ببرد به شرطی که به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد. بدین منظور ابتدا بایستی هرگونه جواهرات و زیورآلات را از دست خارج کرد. سپس مقدار کمی از ژل را روی کف دست ریخته و با مالش دو دست به یکدیگر ژل را به تمامی سطوح دست‌ها، اطرف ناخن، پشت دست و لابلای انگشتان برسانید. این کار را برای حدود 30 ثانیه ادامه دهید تا دست‌ها به طور کامل خشک شوند.

نکات مهم در شستشو و ضد عفونی کردن دست‌ها

 • در شستشو و نظافت دست‌ها همواره اولویت با آب و شوینده‌هاست مگر در مواقعی که دسترسی به آب با محدودیت همراه باشد.
 • از استفاده همزمان ژل ضد عفونی کننده حاوی الکل و صابون برای دست‌ها خودداری کنید.
 • مصرف بیش از اندازه ژل‌های ضد عفونی کننده می‌تواند اثرات منفی بر روی پوست داشته باشد. همه موجودات زنده روی دست مضر نبوده و از بین بردن تعادل میکروبیوم در سطح دست می‌تواند اثرات سوء داشته باشد.
 • در صورت وجود چربی، مواد پروتئینی و آلودگی مشخص در دستان، ژل ضد عفونی کننده فاقد اثربخشی است و بایستی حتماً از آب به همراه صابون یا شوینده‌های دست استفاده نمود. سپس در صورت نیاز مجدد می‎توان از ژل استفاده کرد.
 • اولویت نخست در شستشوی دست‌ها استفاده از آب و شوینده مناسب است. تنها در صورت عدم دسترسی به آب به فکر روش‌های جایگزین مانند ژل ضدعفونی کننده دست باشید.
 • به‌منظور عملکرد بهتر و اثربخشی، دست‌ها نبایستی خیس یا عرق کرده باشد.
 • پیش از خشک شدن ژل از پاک کردن آن از روی پوست خودداری شود
 • از تماس دست آغشته به ژل با چشم‌ها اکیداً خودداری شود.
 • از ژل‌های ضد عفونی برای پاک کردن آلودگی‌های شیمیایی استفاده نشود.

 

برای دریافت فرمول ژل ضدعفونی کننده دست با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ:  09358388274

تلفن پشتیبانی: 02167323232