آرایشی و مراقبتی, پوست, فرمولاسیون

آرایش پاک کن (Cleanser) چیست؟

پاک کننده صورت

روش های بی شماری برای شستشوی صورت وجود دارد، به همین دلیل در این پست ما به اصول اولیه در ایجاد پاکیزگی پوست صورت با آرایش پاک کن ها می پردازیم.

برای رسیدن به یک پوست شفاف و بدون آلودگی می توان از محصولات بهداشتی مختلفی تحت عنوان پاک کننده های صورت استفاده کرد. انواع پاک‌کننده‌ها که برای صورت به‌کار می‌رود شامل صابون‌ها، شیرپاک‌کن، ژل شستشو (فیس واش)، تونرها و اسکراب‌ها هستند.

در طول روز عوامل آلوده‌کننده مختلفی مثل دود و گردوغبار، چربی ناشی از تماس پوست دست با صورت و نیز ترشحات پوستی مثل املاح  و همین‌طور مواد آرایشی، سطح پوست را می پوشانند.

پوست شما دارای PH اسیدی بین ۴٫۵ تا ۶ است و باید در نظر داشت که بیشتر صابون هایی که در بازار وجود دارند pH بالای ۷ (قلیایی) دارند. در نتیجه برای رفع آلودگی ها نمی توان همیشه از شستشوی با صابون استفاده کرد. زیرا شستن صورت هرچند با شوینده ی مناسب صورت به مرور باعث حذف چربی ها پوستی، ایجاد خشکی و حساسیت می‌شود.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323232

ساده ترین روش برای پاک کردن آلودگی های روزانه و مواد آرایشی استفاده از شیرپاک‌کن ( milk cleanser)  می باشد.

می‌توان گفت شیرپاک‌کن سازگارترین پاک‌کننده برای انواع پوست است و به‌ندرت پوست شما را دچار حساسیت یا خشکی می‌کند و ضمناً اثر پاک‌کنندگی بسیار خوبی دارد.

شیرپاک کن ها بدون  آسیب پوستی موجب تمیزی و شفاف شدن پوست می‌شود. مخصوصاً اگر پوستی حساس دارید به جای استفاده از شوینده های مختلف، شیرپاک کن بهترین گزینه می باشد.

مهمترین دلیل استفاده از پاک کننده های آرایشی بهداشتی، در واقع شستن آرایش های چند لایه و سنگین روی صورت می باشد.

احتمال اینکه در پایان روز به علت خستگی زیاد حوصله ای برای شستن آرایش از روی صورت خود نداشته باشید و یا پاک کردن خط چشم و ریمل های ضد آب کاری مشکل باشد، بسیار زیاد است. اما با استفاده از یک پد یا پنبه که آغشته به مقدار کمی آرایش پاک کن مانند شیر پاک کن است با خیالی راحت روز خود را به اتمام می رسانید.

استفاده از شیرپاک کن نیازی به شستشوی با صابون پس از آن ندارد.

از طرفی استفاده مداوم از شیرپاک کن باعث شفافیت، رطوبت مناسب پوست می شود. این عوامل باعث کاهش ایجاد جوش و عفونت ناشی از ماندن آرایش روی صورت شما می شود.

انواع آرایش پاک کن ها 

پاک کننده های آب به سه شکل اصلی وجود دارند: پاک کننده های فوم ، پاک کننده های ژل و محلول های پاک کننده

هر یک از این پاک کننده ها اثرات مختلفی دارند.
بسته به نوع پوست و نگرانی مورد نظر شما باید از پاک کننده مناسب استفاده کنید و این موضوع  می تواند کلید سلامت و شاد بودن پوست شما باشد.

فوم پاک کننده

متداول ترین نوع پاک کننده بر پایه ی آب ، پاک کننده های کف کننده یا فومی هستند. این پاک کننده بافت متخلخل دارد و  در از بین بردن ناخالصی ها بسیار موثر هستند و استفاده از آنها در صبح برای پاك كردن بقایا یا آلودگی های جمع شده در طول شب بسیار مناسب است.
اما برخی پاک کننده های کف کننده می توانند اثرات خشکی روی پوست ایجاد کند. به طور معمول این خشکی ناشی از عوامل کف کننده شدید موجود در فرمولاسیون آن ها  است. در مقابل تعداد زیادی از پاک کننده های کف کننده نیز وجود دارند که  بدون مواد کف کننده خشک کننده فرموله می شوند.

پاک کننده های فومی بسیار عالی حاوی مواد آبرسانی و تسکین دهنده هستند و PH کاملاً متعادل دارند.

 

 

پاک کننده ژل

پاک کننده های ژل مثل شیرپاک‌کن‌ها عمل می‌کنند و تا حدودی مانند پاک کننده های فومی کف کننده هستند اما این کار را به روشی ملایم و همراه با مرطوب کننده انجام می دهند. بیشتر برای پوست‌های چرب به‌کار می‌روند ولی در پوست‌های خشک و حساس بهتر است از شیرپاک‌کن استفاده شود. آنها کف نمیکنند، بنابراین شما فقط آنها را در پوست ماساژ داده و سپس آنها را می شویید.

پاک کننده های ژل دارای غلظت ملایمی، همراه با  اسید آمینه، BHA و ترافل سفید برای پاکسازی، لایه برداری و جلوگیری از علائم پیری است.
محلول پاک کننده (شیرپاک کن)
برخلاف پاک کننده های ژلی و فومی که به طور همزمان با آب استفاده می شوند و باید آنها را شستشو  دهید، می توانید از شیرپاک کن ها با استفاده از یک پنبه به راحتی روی پوست بکشید  تا انواع ناخالصی ها را از بین ببرد.

توجه داشته باشید که محلول های پاک کننده، همان آبهای مایسلار واتر نیستند. در حالی که هر دو “آب” در نام دارند ، آبهای میسلار در واقع با ذرات روغن فرموله می شوند که به آنها اجازه می دهد چیزهایی مانند آرایش، SPF و سایر ناخالصی های پایه روغن را از بین ببرند.
از طرف دیگر ، محلول های پاک کننده بر پایه ی آب با از بین بردن ناخالصی های بر پایه آب مانند عرق و کثیفی به عنوان پاک کننده ی آبی عمل می کنند و به  تصفیه پوست کمک می کنند.

برای اطمینان از پاک شدن آلودگی های پایه روغن، اگر احساس می کنید پوست شما به یک تمیز کردن عمیق نیاز دارد، ممکن است بخواهید از  شیرپاک کن به عنوان مرحله دوم در فرآیند پاکسازی استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که پوست شما کاملا از آلودگی ها پاک شده است.
آب پاک کننده چای بنتون برای کسانی که پوستی حساس و مستعد آکنه دارند بسیار مناسب است.

تفاوت بین پاک کننده ی صورت (کلینزر) و ژل شستشوی صورت (فیس واش)

از پاک کننده ها می توان به طور روزانه استفاده کرد تا آرایش و کثیفی صورت را پاک کند در حالی که احساس ابریشمی و صاف بودن به پوست می دهد.
برخلاف بیشتر صابون ها و مواد شستشوی صورت، حاوی ماده سدیم لوریل سولفات نیستند، که باعث تحریک پوستی شود.
یک پاک کننده نسبت به فیس واش  مرطوب کننده و آبرسان بهتری است.
از ژل شستشوی صورت می توان به عنوان جایگزین صابون و از شیر پاک کن ها به جای فیس واش می توان استفاده کرد.
ثابت شده که پاک کننده ها لطیف تر از ژل شستشوی صورت (فیس واش) و صابون ها هستند.
شستشوی صورت برای کسانی که پوستی چرب دارند بسیار مناسب است و حالت مات تری به شما می دهد.
از پاک کننده ها و شوینده های صورت مطمئناً می توان با هم در برنامه مراقبت از پوست استفاده کرد ، اما برای کسانی که تمایل به خشکی پوست دارند ، می توان از پاک کننده های صورت استفاده کنند تا پوست نرم و لطیف تری  داشته باشند.

برای کسانی که پوست حساس دارند ، پاک کننده های ملایم توصیه می شود.

 

ویژگی های یک آرایش پاک کن خوب چیست؟

‎پاک کننده هایی که دارای مواد موثره و قوی تری برای پاک کردن هستند برای پوست های چرب مناسب تر هستند اما ممکن است خشکی پوست های حساس و کم آب را بیشتر و سطح پوست را بیش ازحد تحریک کنند ، این باعث ایجاد پوسته روی صورت شما میشود و احساس بدی به شما خواهد داد.

پوست خشک به قدرت پاک کنندگی بسیار کمتری نیاز دارد. ایده خوب این است که پاک کننده ای را انتخاب کنید که فاقد الکل باشد و برای استفاده در پوست های خشک ، حساس یا کم آب باشد.

‎برخی از پاک کننده ها ممکن است دارای رایحه یا روغنهای اساسی باشند. با این حال ، برای برخی از افراد ، این پاک کننده ها ممکن است پوست را تحریک کرده و اغلب واکنش های آلرژیک را تحریک کنند.

افرادی که چنین حساسیتی دارند باید پاک کننده هایی پیدا کنند که  مواد موثره متوسط با pH متعادل داشته باشند، حاوی مواد تحریک کننده کمتری باشد ، متناسب با انواع مختلف پوست باشد و به طور مستقیم پس از تمیز کردن پوست احساس کمبود آب در پوست نداشته باشد. پوست سفت و ناراحت کننده اغلب دچار کمبود آب شده و ممکن است پس از پاکسازی براق به نظر برسد. در نتیجه استفاده از پاک کننده های با فرمولاسیون نا مناسب با ویژگی های پوست صورت خود را به سرعت قطع کرده و زیبایی خود را در خطر قرار ندهید.

با تکیه بر دانش کارشناسان متخصص و مجرب فرمولچی، با اطمینان از خدمان بهترین فرمولاسیون محصولات آرایشی- بهداشتی بهره‌مند شوید. برای تماس با متخصصان ما با شماره های زیر تماس حاصل کنید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: 09358388274

تلفن دفتر شرکت: 02167323232