دسته‌بندی نشده

ارائه فرمولاسیون مایع سفید کننده وایتکس

 

مایع سفید کننده وایتکس چیست؟

مایع سفید کننده که گاها به آن آب ژاول یا وایتکس (برگرفته از یک برند تجاری) نیز گفته می شود محلولی از هیپوکلریت سدیم است که رنگ آن متمایل به زرد و بوی تند و تیزی دارد. از این ماده جهت ضدعفونی، گندزدایی، سفید کردن و بوزدایی در خانه و در صنایع استفاده می شود. در صنعت نساجی و تولید کاغذ بعنوان عامل سفید کننده پارچه و کاغذ استفاده می شود. در استخرها بعنوان گندزدا مورد استفاده قرار می گیرد. مایع سفید کننده برای مصارف مختلف با غلظت های مختلفی تولید و عرضه می شود. در آشپزخانه برای تمیز و سفید کردن ظروف شیشه ای و چینی استفاده می شود. برای تمیز و ضدعفونی کردن توالت، دستشویی و لوازم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ضد عفونی با وایتکس و کرونا

مایع سفید کننده بعنوان یک عامل آنتی باکتریال باعث از بین رفتن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می شود. در نتیجه یکی از مواد آنتی باکتریال پیشنهادی که در دسترس همگان قرار دارد و می تواند به شکل مطلوبی فضای پیرامون را عاری از هر گونه عوامل ویروسی مانند کروناویروس کند وایتکس خواهد بود.

مایع سفید کننده لباس:

خاصیت سفید کنندگی مایع سفید کننده ناشی از حضور کلر فعال در آن است. کلر فعال همان یون هیپوکلریت است که عامل اکسید کننده محصوب می شود و در نتیجه پارچه های رنگی را سفید می کند.

هیپو کلریت در حضور نور و گرما تجزیه شده و خاصیت خود را از دست می دهد بنابراین در مکان خنک و دور از نور مستقیم قرار گیرد.

مسمومیت با وایتکس

ترکیب مایع سفید کننده به دلیل وجود کربن فعال با آب داغ و اسید تولید گاز کلر می کند که عامل خفه کننده محسوب می شود و باید از انجام این کار خودداری کرد.

وایتکس در شیر

گاهی اوقات شایعه سازی هایی در مورد اضافه کردن وایتکس به شیر به گوش می رسد. توجیهی که در این رابطه وجود دارد این است که کلر فعال باعث افزایش ماندگاری شیر می شود. به هر حال این صحبت ها در حد شایعه باقی ماند و چندین بار توسط مسئولین زیربط رد شد.

pH وایتکس

pH مایع سفید کننده برای غلظت های 5 تا 10 درصد در محدوده قلیایی و حدود 11 است.

بازگشت به لیست