خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

پاک کننده ساینده مایع | فرمولاسیون پاک کننده ساینده مایع

پاک کننده ساینده مایع

محصول پاک کننده ساینده مایع چیست؟

پاک کننده های ساینده مایع سال هاست که زمینه­ ی تمیزی و پاکیزگی سطوح به کار گرفته می­ شوند و از آن ها به طور گسترده ای در تمیز کردن سطوح سخت خانگی استفاده می شود. دلیل استفاه از این محلول ها اینست که این پاک کننده ها، مایع مناسبی برای از بین بردن خاک های سرسخت ، گریس ها ، مواد سوخته و لکه هایی است که با محصولات تمیز کننده بدون ساینده یا با جرمگیر ها خوب پاک نشده اند و یا این که هنوز به طور کامل از سطوح حذف نشده اند.

پاک کننده های ساینده مایع در واقع یک سوسپانسیونی از ذرات ساینده جامد معلق در یک ماتریس مایع غلیظ هستند. این محلول ها حاوی سورفکتانت‌ ها و ساینده‌ های نرم‌تر از آنچه معمولاً در پاک‌کننده‌های پودری یافت می‌شود، هستند که درنتیجه عملکرد سایشی ملایم‌تری نسبت به پاک‌کننده ‌های پودری دارند.

هرچند که سال های زیادی هست که از این محلول­ های پاک کننده استفاده می­ شود ولی در سال ­های اخیر ویژگی هایی مانند بازدهی بیشتر در پاک کنندگی، رفتار بدون خراش، قابلیت شست و شوی خوب و… به  خواص این محصولات اضافه شده است که باعث محبوبیت بیشتر آن ها شده است.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

Formoulchi    instagram

فرمولاسیون پاک کننده ساینده مایع

در فرمولاسیون این محصولات از اجرا متنوعی استفاده می­ شود تا بتوانند که خواص مورد انتظاری را که برای آن ها ذکر شد، برآورده سازند. در ادامه به برخی از مهم ترین این اجزا اشاره می شود.

  • سورفکتنت های آنیونی: در این محلول ها معمولا از یک شوینده ی آنیونی استفاده می شود.
  • سورفکتنت های غیر یونی و زویتریونی: علاوه بر سورفکتنت های آنیونی از سورفکتنت های غیر یونی و یا زویتریونی نیز استفاده می شود. که از سورفکتنت های زویتریونی می توان به بتائین و سولفوبنائین ها نام برد. از سورفکتنت های غیر یونی نیز می توان الکل ها با زنجیره های نسبتا طولانی و یا اتیلن اکسید اشاره کرد. درصد وزنی این گروه معمولا کمتر  10 درصد از وزن فرمولاسیون را تشکیل می دهد.
  • مواد ساینده: در فرمولاسیون محلول ساینده مایع، هم مواد ساینده طبیعی و هم مواد ساینده ی مصنوعی به کار گرفته می شود. از این دسته از مواد ساینده می ­توان به موادی مانند دولومیت، کوارتزیت، آلومینا و…نام برد. البته ترجیحاً از یک ماده ساینده با سختی در مقیاس 1-4 در مقیاس Moh  استفاده می شود. به طور کلی ساینده­ ها درصد قابل توجهی از فرمولاسیون را به خود اختصاص می دهند.
  • عوامل تغلیظ کننده: در برخی از فرمول ها از عوامل غلیظ کننده استفاده می شود که از جمله می توان به آلومینو و سلیکات میزیم اشاره کرد. همچنین استفاده از بنتونیت و خاک های رس آتاگولژیت از دیگر موادی هستند که به عنوان غلظت دهنده به کار گرفته می شوند.
  • پلیمر ها: استفاده از پلیمرهایی مانند پلی اکریلات می تواند که تاثیر قابل توجهی بر روی ترشوندگی پاک کننده های ساینده مایع داشته باشد. وزن مولکولی پلیمر ها برای استفاده در این فرمولاسیون دارای اهمیت هست.
  • الکترولیت: یکی دیگر از اجزائی که تشکیل دهنده ی ترکیب محلول ساینده مایع، الکترولیت هایی مانند نمک فلز قلیایی، کربنات سدیم، اسید سیتریک و.. هستند. سطح الکترولیت بستگی به سیستم سورفکتانت انتخابی خاص دارد و به طور کلی وزن آن ها از %7-1 وزنی متغیر است.
  • سایر مواد: این مواد شامل مواد رنگی، عطر ها، عوامل تعلیق کننده خاک، میکروب کش ها و.. می شود. همچنین جهت کارایی بیشتر به محصولات موای جهت سفید کنندگی اضافه می شود.
  • تنظیم pH : هر چند که pH بزرگ تر از 4 برای این محلول ها مناسب هست، ولی عموما pH این محلول ها در ناحیه ی قلیایی تنظیم می شوند.
  • معمولا از نمک های فسفاتی محلول در آب مانند پنتا سدیم تری فسفات برای به کارگیری در این محلول ها استفاده می شود که با توجه به کاهش سطح فسفر در ترکیبات شوینده سعی در کمتر استفاده شدن از آن ها شده است. که به جای آن ها از الکترولیت ها استفاده می شود.

محلول های ساینده در مقایسه با محلول های غیر ساینده

در ابتدا باید توجه داشت که هیچ محلولی برای همه ی سطوح و همه ی آلودگی ها مناسب نیست و با توجه به نوع کثیفی و سطح مورد نظر باید محلول یا پودر تمیز کننده را انتخاب کنید.

هر دو محصول پاک کننده های ساینده و غیر ساینده به صورت پودری و محلول وجود دارند. محلول های غیر ساینده معمولا گزینه ی بسیار مناسبی برای ضد عفونی کردن هستند هرچند که محلول های ساینده نیز حاوی مواد ضد عفونی کننده و میکروب کش ها هستند.

محلول های ساینده برای سطوح کوچک که کثیفی سر سخت دارند، بسیار مناسب هستند و می توانند که آلودگی را از روی سطوح حذف کنند. محلول های غیر ساینده بر روی  سطوحی مانند دیوارهای رنگ شده، میزها و کارهای چوبی بهتر است استفاده شود، زیرا عموما درای کثیفی سر سختی نیستند.

در مورد استفاده از محلول های پاک کننده ساینده باید به این نکته توجه داشت که استفاده ی نادرست از آن ها می تواند که موجب آسیب دیدگی و حتی خراش به سطوح شود. بنابراین لازم هست که دستورالعمل مندرج بر روی این محصولات را قبل از استفاده به خوبی مطالعه کنید.

برای ارتباط با کارشناسان فرمول چی و دریافت مشاوره رایگان، ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

Formoulchi    instagram

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.