آرایشی و مراقبتی, فرمولاسیون, مو

بهترین فرمولاسیون ژل موی سر

ژل موی سر

 

ژل موی سر

 فرمولاسیون ژل موی سر

یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن موهای براق و خوش‌حالت استفاده از ژل مو است . ژل مو قدیمی‌ترین حالت‌دهنده مو محسوب می‌شود. در گذشته‌های دور از ماده‌ای طبیعی به نام کتیرا به‌عنوان حالت‌دهنده مو استفاده می‌شده است و استفاده از آن هنوز هم ادامه دارد. بنابراین ژل مو را می‌توان اولین حالت‌دهنده مو دانست.

 فرمولاسیون ژل مو

ژل مو از پلیمرهای محلول در آب ساخته شده است که این ترکیبات پلیمری آب را وارد ساختار خود کرده و باد می‌کند. این ترکیبات پلیمری باعث چسبیدن تارهای مو به یکدیگر شده و سبب حالت دهندگی به موها می‌شود. ژل موی سر به دلیل آب‌پایه بودن بر روی مو دیرتر از سایر محصولات مو خشک می‌شود و پس از خشک شدن پوشش پلیمری بر روی مو برجا می‌گذارد.

 بهترین ژل موی سر

از مصرف طولانی‌مدت ژل موی سر و سایر حالت‌دهنده و استحکام دهنده‌های مو باید خودداری شود. چون در صورت تداوم مصرف به ساقه، ریشه و پوست مو آسیب وارد می‌شود. درهرصورت بهتر است ژل مو فقط بر روی ساقه مو قرار گیرد و از تماس ژل با پوست مو خودداری شود.

 انواع ژل مو

ژل‌های سر به دو دسته تقسیم می‌شوند:

ژل‌های پلیمری: این ژل‌ها از انحلال پلیمرهای محلول در آب به وجود می‌آیند و به آن ژل‌های حقیقی نیز گفته می‌شود.

ژل‌های روغنی: این ژل‌ها از انحلال یک ماده نامحلول در آب (به‌اصطلاح ماده روغنی) به‌صورت امولسیون به وجود می‌آید. به این نوع انحلال، روغن در آب (o/w) گفته می‌شود. عمل انحلال به کمک یک امولسیفایر روغن در آب انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر:  فرمول شیشه شوی ضد یخ خودرو | روش ساخت شیشه شوی ضد یخ خودرو

 فرق ژل موی خیس و خشک

ژل خیس ظاهری خیس به مو می‌بخشد (wet shine) و علاوه بر حالت دهندگی موجب نرمی و حفظ رطوبت موها می‌شود. در مقایسه با ژل معمولی که موها را خشک می‌کند ژل خیس انعطاف و نرمی و همین‌طور درخشندگی بیشتری دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.