خانگی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمول مایع ظرفشویی|خط تولید مایع ظرفشویی| فرمولاسیون مایع ظرفشویی

فرمولاسیون مایع ظرفشویی فرمولچی

فرمولاسیون مایع ظرفشویی فرمولچی

پاکیزگی عامل اصلی ایجاد سلامتی برای انسان ها می باشد. حال این پاکیزگی باید در همه ی مراحل و بخش های مختلف زندگی رعایت شود. تمیزی ظروف در آشپزخانه نیز یکی از مهمترین موارد رعایت بهداشت در حفظ سلامتی می باشد. انتخاب یک مایع ظرفشویی با فرمولاسیون پیشرفته، با کیفیت بالا و بدون ایجاد حساسیت در محقق ساختن این هدف بسیار موثر است.

گروه متخصص فرمولچی با تجربه ی بالا در فرمولاسیون مایع ظرفشویی و تمامی خدمات تولید مایع ظرفشویی آماده ی ارائه ی خدمات و پاسخگویی به سوالات شما می باشند. کافیست از طریق تلفن های زیر با متخصصان ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

Formoulchi    instagram

981112 descaler 1 (1)kkkk

معرفی مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی که به نام های دیگر مانند صابون ظرفشویی، شوینده ظرف و صابون ظرف معروف است، شوینده ای است که برای شستشوی ظروف غذایی پس از استفاده از آن ها به کار برده می شود. این شوینده معمولا مخلوطی از چند سورفکتانت (ماده فعال سطحی) می باشد که خاصیت کف کنندگی بالایی دارند از طرفی باعث ایجاد تحریکات پوستی نمی شوند. مایع ظرفشویی در درجه اول برای پاک کردن باقیمانده ی غذایی از ظروف و لوازم غذاخوری استفاده می شود اما از مایع ظرفشویی برای شستشویی وسایل منزل مانند بدنه یخچال، کابینت، گاز، سینک و.. نیز می توان استفاده کرد.

فرمول مایع ظرفشویی می تواند براساس استفاده ی دستی یا اتوماتیک (استفاده در ماشین ظرفشویی) طراحی شود. در ادامه به بررسی ویژگی ها و بهترین فرمولاسیون برتر مایع ظرفشویی مناسب می پردازیم.

تاریخچه تولید مایع ظرفشویی

قبل از اختراع مواد شوینده، اولین استفاده از مواد برای شستشویی ظرف در جریان جنگ جهانی اول توسط آلمانی ها بود. آن‌ها از کربنات سدیم، یا همان جوش شیرین به عنوان ماده ظرفشویی استفاده می کردند. کربنات سدیم در آب ایجاد محلول قلیایی متوسط می کند و در مناطقی با آب سخت عملکرد خوبی دارد. اولین کشف برای تولید مواد مایع شوینده توسط ویلیام شپفارد در سال ۱۸۶۵ با تولید صابون مایع صورت گرفت. با این وجود، کشف مواد فعال کننده سطح (سورفکتانت ها) به عنوان عامل افزایش کف و پاک کنندگی، منجر به تولید مایع ظرفشویی امروزه شده است.اولین نمونه مایعات ظرفشویی در دهه ۱۹۴۰ و در ایالات متحده تولید شدند. فرمول ترکیبات اصلی به کار رفته از آن زمان تغییرات چندانی نداشته است.

انواع شوینده ظرفشویی
فرمول مایع ظرفشویی در دو کاربری دستی و اتوماتیک قابل تهیه می باشد. نوع مایع ظرفشویی دستی مناسب برای استفاده دستی از مایع ظرف بدون ایجاد حساسیت و خارش روی پوست با کف کنندگی مناسب می باشد در حالی که تنوع اشکال شوینده برای ماشین های ظرفشویی بسیار بیشتر است و فرمول مایع ماشین ظرفشویی یکی از این موارد می باشد. دیگر شوینده های ظرف مناسب ماشین ظرفشویی به صورت ژل، پودر و قرص تولید و به بازار عرضه می شوند. به طور مشترک در هر نوع از مایع ظرفشویی ممکن است مقادیری از ترکیبات سفید کننده، آنزیم یا مواد کمک کننده برای شستشو باشد.

فرمول مایع ظرفشویی برای ساخت در منزل

برخی از مواد شوینده ظرفشویی ممکن است در خانه تهیه شوند که به طور معمول از موادی مانند بوراکس (اسید بوریک)، اسانس، روغن اکالیپتوس و صابون رنده شده، در فرمولاسیون آن ها استفاده می شود. مواد شوینده ظرفشویی را می توان به گونه ای تولید کرد که در شرایط مختلف کار کنند. فرمولاسیون مناسب برای مایع ظرفشویی باعث می شود این مایع شوینده در آب سرد و یا آب دریا نیز خاصیت شویندگی خوبی داشته باشد.

مواد تشکیل دهنده فرمول مایع ظرفشویی

فرمول مایع ظرفشویی
ماده اصلی تشکیل دهنده در فرمولاسیون مایع ظرفشویی آب است. پس از آب که پایه ی اولیه ی تشکیل مایع ظرفشویی می‌باشد، شوینده ها (دترجنت ها) مهمترین بخش مواد تشکیل دهنده ی مایع ظرفشویی می باشد.

شوینده (دترجنت)

دترجنت هر ماده تمیز کننده غیر صابونی، به ویژه یک سورفاکتانت سنتزی می باشد که قدرت تمیز کنندگیی بالایی دارد.
مواد شوینده یک سورفاکتانت یا مخلوطی از سورفاکتانت ها با خاصیت تمیز کنندگی در محلول های رقیق هستند. این مواد معمولاً آلکیل بنزن سولفونات ها هستند، خانواده ای از ترکیبات شبیه صابون اما در آب سخت محلول تر؛ به همین دلیل از دترجنت ها به جای صابون در فرمولاسیون مایعات شوینده استفاده می شود. زیرا گروههای قطبی سولفونات موجود در مواد شوینده تمایل کمتری نسبت به گروه های کربوکسیلات صابون در اتصال به کلسیم و سایر یونهای موجود در آب سخت دارند. در واقع دترجنت ها با هیچ ماده معدنی موجود در آب واکنش نمی دهند و پساب صابون ایجاد نمی کنند. سایر مواد مورد استفاده در فرمولاسیون مایع ظرفشویی شامل:

 • سورفکتانت ها
 • مواد نگهدارنده
 • تثبیت کننده ها
 • مواد معطر
 • و رنگ ها می باشد.

سورفکتانت

سورفاکتانت که ماده فعال سطح نیز نامیده می شود، ماده ای است مانند دترجنت ها که وقتی به فرمولاسیون مایع ظرفشویی اضافه شود، کشش سطحی آب را حین شستشو کاهش می دهد و در نتیجه خاصیت پخش و خیس شدن آب روی ظروف افزایش می یابد. یک مولکول فعال سطحی باید تا حدی ویژگی آب دوست (محلول در آب) و تا حدی ویژگی چربی دوست (محلول در لیپیدها یا روغن ها) را دارا باشد. این ویژگی ها باعث می شود سورفکتانت رابط بین روغن، چربی، ذرات غذا و یا لیپیدهای متصل روی ظروف و آب مورد استفاده برای شستشو شود و به عنوان یک ماده امولسیون کننده یا کف کننده عمل کند.

سورفاکتانت های محبوب در صنعت مایع ظرفشویی  سدیم لوریل سولفات (SDS)،  استیل تری متیل آمونیم برومید (CTAB) و نمکهای آمونیوم نوع چهارم مثل بنزآلکونیوم کلرید (BAC) هستند. انتهای چربی دوست اکثر مواد فعال کننده سطح کاملاً مشابه بوده و از یک زنجیره هیدروکربنی تشکیل شده است. طبقه بندی سورفاکتانت با توجه به ترکیب سر آبدوست آنها صورت می گیرد و شامل : غیر یونی ، آنیونی ، کاتیونی ، آمفوتریک.
می باشد. شاید تصور شود سورفکتانت همان ماده ی شوینده است اما تفاوت جزئی بین این دو مفهوم وجود دارد. تفاوت اصلی بین سورفکتانت و مواد شوینده این است که سورفاکتانت گروهی از مواد شیمیایی است که از طریق مکانسیم تشکیل میسل به حذف چربی ها کمک می کند اما مواد شوینده یک ماده ی شیمیایی، معمولاً نمک های بازها یا اسیدهای آلیفاتیک با زنجیره بلند است که اثرات پاک کننده (حل کننده روغن) دارد. این ترکیبات محلول در آب هستند و باعث انحلال بیشتر ترکیب ناخالصی ها و کثیفی ها می شوند.

برخی از محصولات ظرفشویی حاوی فسفات هستند. فسفات باعث تمیزتر شدن ظروف می شود اما همچنین می تواند باعث ایجاد جلبک در راه آب فاضلاب شود همچنین با برگشتن پساب شوینده ها به محیط زیست استفاده از فسفات باعث آلودگی زمین و آب های زیرزمینی می شود. امروزه از ترکیبات دیگری به عنوان جایگزین ترکیبات فسفاته استفاده می شود. یکی از مهم ترین این ترکیبات متیلن فسفونات است.

نمک های اسید های آلی فسفونات مانند نمک هفت سدیمی متیلن فسفونات در حالی که خطرات زیست محیطی فسفات ها را ندارند (زیرا ترکیبات آلی هستند)، از طرفی کارایی بالا در حذف لکه های باقی مانده آب از روی ظروف شسته، حذف رسوبات کلسیم کربنات و افزایش شویندگی و کف در فرمول مایع ظرفشویی را دارند.

چطور مایع ظرفشویی خودم درست کنم؟

شما می توانید با استفاده از ترکیبات ساده موجود در منزل مایع ظرفشویی بسازید. موادی که مورد نیاز است:

 • آب
 • جوش شیرین
 • صابون کاستیا
 • گلیسیرین
 • اسانس طبیعی
شاید ترکیب کردن این ترکیبات به شما یک مخلوط نه چندان همگنی بدهد که از قضا خاصیت کف کنندگی هم دارد اما برای داشتن یک مایع ظرفشویی مناسب که خاصیت پاک کنندگی قوی، کف کنندگی مناسب و کف پایدار، بدون ایجاد حساسیت و بثورات پوستی، نیازمند دانش برای تعیین فرمول مایع ظرفشویی هستید.

فرمول ساخت مایع ظرفشویی فرمولچی

فرمول ساخت در تولید محصولات شوینده بسیار اهمیت دارد زیرا شما برای نحوه ی استفاده درست از مواد اولیه، مقادیر مورد استفاده و رتبه بندی استفاده از مواد لازم، باید این فرمولاسیون آن را بررسی کنید. بنابراین، فرمولاسیون و روش های تولید مواد شوینده مایع ظرفشویی مهم هستند. اگر فرمولاسیون خوبی نداشته باشید، نمی توانید هیچ ماده شوینده ای را به صورت سالم و کارآمد تولید کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات فرمولاسیون

 و روش های تولید مایع ظرفشویی

مایع دستشویی

مایع لباسشویی

ژل ماشین ظرفشویی

جرم گیر گیاهی و ضدعفونی کننده ی سطوح

نرم کننده حوله و لباس

قرص فلاشتانک

پاک کننده چندمنظوره سطح و دیگر مواد شوینده کافی است از طریق تلفن تماس با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

با اعتماد بر دانش متخصصان فرمولچی شما با خیالی راحت می توانید یک مایع ظرفشویی مناسب و مورد قبول عام مردم داشته باشید. در فرمولاسیون های ارائه شده توسط تیم فرمولچی جزئی ترین نکات مربوط به نحوه ی تولید نیز به شما گفته خواهد شد.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

Formoulchi    instagram

چند نکته ی مهم در انتخاب بهترین مایع ظرفشویی

مهمترین عاملی که خرید یک شوینده مناسب به خصوص مایع ظرفشویی را تحت تاثیر قرار می دهد مواد به کار رفته در ساخت آن و نحوه ی ساخت محصول می باشد.

 • برای اینکه مایع ظرفشویی با کیفیت مناسب حاصل شود باید از برخی ترکیبات در ساخت آن جلوگیری شود. به طور مثال استفاده از  تریکلوزان، ۱و۴-دی اکسان، ترکیبات فسفاته و یا پارابن در ساخت مایع ظرفشویی غیرضروری می باشد و در صورت استفاده، اثرات نامناسب پوستی و یا آسیب به ظروف به همراه دارد.
 • از طرفی برخی ترکیبات مانند زانتام گام یا سلولزگام که به عنوان غلظت دهنده در ساخت مواد شوینده استفاده می‌شوند نباید در فرمولاسیون مایع ظرفشویی مناسب دیده شود. در نقطه ی مقابل باید توجه شود که حضور برخی ترکیبات در فرمول مایع ظرفشویی باعث کیفیت بالای مایع ظرفشویی می شود.
 • متیلن فسفونات کیمیای سعادت در محصولات شوینده می باشد. شاید کمتر کسی با ویژگی های متیلن فسفونات به عنوان یک عامل مهم در فرمولاسیون مواد شوینده به خصوص مایع ظرفشویی آشنایی داشته باشد.

ویژگی های متیلن فسفونات در فرمولاسیون مایع ظرفشویی:

یک لکه بر قوی

حذف سختی آب

حذف رسوبات موجود در آب بر روی ظروف

عامل پایداری مواد تشکیل دهنده از قبیل رنگ، اسانس، آنزیم و سایر درشت ملکول های فرمول مایع ظرفشویی

پایداری سیستم و عدم لختگی مایع ظرفشویی

جایگزین بسیار مناسبی برای EDTA

 • مورد بعدی که در خرید یک مایع ظرفشویی مناسب تاثیر گذار است و شاید مهمترین عامل باشد خاصیت چرک بری مناسب آن است. بسیاری از خانوم ها از باقی ماندن لکه ها و چربی روی سطح ظرف شکایت می کنند. شما به عنوان یک تولید کننده ی محصولات شوینده باید در فرمول ساخت مایع ظرفشویی از ترکیبات با خاصیت لکه بری بالا استفاده کنید.
 • مایع ظرفشویی مناسب باید بتواند به راحتی بوی بد ناشی از باقیمانده ی غذا را از بین ببرد و همچنین قدرت تمیزکنندگی سینک ظرفشویی را داشته باشد.
 • اگر خریدار مایع ظرفشویی هستید نکاتی که در ظاهر می توانید به آن توجه کنید، پایداری ظاهری آن می باشد. شامل:

عدم تغییر رنگ مایع

عدم لخته شدگی مایع ظرفشویی

گرانروی مناسب

عدم ته نشینی مواد تشکیل دهنده در ته ظرف

یکنواختی بافت مایع

عدم استفاده از اسانس حساسیت زا

وجود گلیسیرین و ترکیبات محافظ چربی پوست دست

ویژگی های یک مایع ظرفشویی با کیفیت بالا

برای اطمینان از ساخت مایع ظرفشویی با فرمولاسیون مناسب می توانید به ویژگی های اصلی و مهم یک مایع ظرفشویی با کیفیت توجه کنید و محصول را با شرایط ایده آل آن بررسی کنید. یک مایع ظرفشویی خوب دارای:

 1. خاصیت لکه بری قوی می باشد: برای اینکه بتواند باقیمانده ی ذرات غذا حتی پس از گذشت زمان را به راحتی پاک کند.
 2. کف پایدار تولید کند
 3. میزان کف تولید شده مناسب باشد و آبکشی را آسان تر کند
 4. دارای غلظت مناسب باشد. مایع ظرفشویی غلیظ بسیار کارآمد تر از مایع ظرفشویی رقیق می باشد.
 5. عوامل ضد لک داشته باشد که لک آب بر روی ظروف کریستال و استیل باقی نماند.
 6. از رنگ و اسانس مجاز و حد الامکان طبیعی استفاده کند
 7. دارای pH خنثی باشد که پوست دست را دچار خشکی نکند
 8. مواد اولیه با کیفیت داشته باشد.
 9. رئولوژی مناسب داشته باشد.
 10. در ساخت آن از ترکیبات مانند متیلن فسفونات در کنترل سختی آب استفاده کند.

981112 descaler 1 (1)jjjjkkkj

استفاده ی ویژه از مایع ظرفشویی به عنوان یک لکه بر قوی

هنگامی که با لکه های مختلف مانند لکه چربی، جوهر، خون یا ادرار روی لباس یا مبل و فرش در منزل مواجه می شوید تصور می کنید تنها راه استفاده از مایع سفید کننده یا در اصطلاح عام ، وایتکس می باشد. اما استفاده از وایتکس مشکلات زیادی دارد. شما تنها به هدف پاک کردن لکه از وایتکس استفاده می کنید اما به علت قدرت لکه بری بالای هیپوکلریت سدیم (ماده‌ی موثر در لکه بری موجود در وایتکس) رنگ خود لباس یا پارچه ی مبل شما نیز از بین می رود. همچنین بافت پارچه نیز دچار پوسیدگی و یا حتی سوراخ شدگی می شود. در این حالت ما به شما استفاده از مایع ظرفشویی را به صورت کمی رقیق شده پیشنهاد می کنیم. مایع ظرفشویی به دلیل وجود ترکیبات لکه بر فرمولاسیون خود میتواند بسیار موثر در از بین بردن انواع لکه های مواجه شده در منزل عمل کند.

راه اندازی خط تولید مایع ظرفشویی

تولید مایع ظرفشویی بسیار پیچیده نیست. اما برای اینکه شما یک محصول شوینده مانند مایع ظرفشویی با کیفیت و قابل فروش تولید کنید تنها نیاز به فرمولاسیون، مواد اولیه و مخلوط کن ندارید، بلکه باید تجهیزات، آموزش نحوه ی تولید و شرایط تولید نیز فراهم آورید. برای اینکار ممکن است نیاز به زمان گذاری طولانی مدت برای کسب دانش راه اندازی خط تولید داشته باشید اما این امر در زمان و انگیزه ی شما برای تولید اختلال ایجاد میکند. استفاده از تجربه و مشاوره تیم تخصصی فرمولچی شما را چند پله در ساخت و تولید مایع ظرفشویی به جلو می اندازد. شما با دریافت مشاوره از کارشناسان ما می توانید از صفر تا صد راه اندازی و خرید خط تولید مواد شوینده را باخبر شوید. کافیست با تلفن هایی که در زیر درج شده است با متخصصین ما تماس بگیرید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن دفتر شرکت: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ و  ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

Formoulchi    instagram

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.