شخصی, شوینده و بهداشتی, فرمولاسیون

فرمولاسیون دهانشویه

دهان شویه

دهان شویه

فرمولاسیون دهانشویه / فرمول دهان شویه/ انواع دهان شویه معمولی و درمانی

فرمولاسیون دهانشویه چیست؟ مواد اصلی سازنده یک دهان شویه معمولی چیست؟ تفاوت دهانشویه معمولی و درمانی چیست؟ نقش هر یک از مواد در فرمول دهانشویه چیست؟ چه موادی به عنوان مواد آنتی باکتریال و ضد پوسیدگی دندان در دهانشویه استفاده می شود؟ به منظور افزایش خاصیت آنتی باکتریال و جلوگیری از بیماریهای لثه و دهان از چه موادی در فرمولاسیون دهانشویه استفاده می شود؟ چگونه یک دهانشویه کارآمد و ارزان قیمت بسازیم؟ نقش الکل در دهان شویه چیست؟ دهانشویه های فاقد الکل از چه موادی به عنوان عامل آنتی میکروبیال استفاده می کنند؟

ترکیبات دهانشویه

دهان شویه ها به دو دسته دهان شویه درمانی و غیر درمانی تقسیم می‌شوند. دهانشویه های غیر درمانی بیشتر به منظور موارد بهداشتی و استریل کردن دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرند. در فرمولاسیون برخی از این دهانشویه های غیر درمانی از الکل استفاده می شود. در برخی دیگر از موارد، دهانشویه های غیر درمانی فاقد هرگونه الکل هستند. مزیت استفاده از دهان شویه های حاوی الکل این است که راحتتر جذب مخاط دهان و لثه میشوند و از این رو اثرگذاری شان بیشتر است. علاوه بر این حضور الکل در فرمول دهانشویه منجر به خواص آنتی میکروبیال دهانشویه می‌شود. استفاده از الکل در دهانشویه ها مضراتی نیز دارد از جمله این که استفاده بیش از حد الکل در فرمولاسیون دهانشویه منجر می شود تا در هنگام استفاده روزانه و طولانی مدت دهان خشک شود. از این رو بهینه سازی میزان و نوع الکل مصرفی در فرمولاسیون دهانشویه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 دهانشویه کلرهگزیدین 2 درصد

دهانشویه های درمانی از جمله سورفکتانت های نانیونیک و آنیونیک هستند که نقش شویندگی و ضدعفونی کنندگی و دهان را برعهده دارند دهانشویه های درمانی معمولاً به منظور کنترل و کاهش علایم خاصی مانند نفس بد بو، التهاب لثه ها، پلاک دندان و پوسیدگی دندان و حتی دندان درد توسط پزشک متخصص تجویز می شود. در فرمولاسیون دهانشویه علاوه بر سورفکتانت های نانیونیک و آنیونیک از مواد دیگری مانند کلروهگزیدین گلوکونات به عنوان عامل آنتی باکتریال استفاده می شود.

 دهانشویه فلوراید چیست

علاوه بر این به منظور کاهش پوسیدگی در حفره های دهان و دندان از سدیم فلوراید در فرمول دهانشویه استفاده می شود. مطابق با دستورالعمل سازمان استاندارد ملی ایران مقدار سدیم فلوراید موجود در دهانشویه نمی تواند بیشتر از درصد خاصی باشد. علاوه بر این در برخی از دهانشویه ها از نانوذرات، مانند نانوذره نقره به منظور افزایش خواص آنتی باکتریال دهانشویه و کاهش بیماریهای عفونی لثه و دندان استفاده می شود در تمام دهان شویه های درمانی و غیر درمانی از موادی به منظور از بین بردن باکتری های عامل بوی بد دهان، به منظور رفع دائمی این مشکل استفاده می شود

 مضرات دهان شویه

درصد مواد اولیه مورد استفاده در فرمولاسیون دهانشویه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که دهانشویه یک محصول بهداشتی و فرمولاسیون دهان شویه به نسبت فرمولاسیون سایر مواد شوینده از حساسیت بیشتری برخوردار است. افزایش یا کاهش بیش از حد یکی از مواد سازنده دهانشویه منجر به آسیب های جبران ناپذیر به بافت دهان و دندان می شود.

 دهانشویه چه فوایدی دارد

علاوه بر الکل ها، سورفکتانت ها و عوامل آنتی باکتریال در فرمولاسیون دهانشویه از مواد شیرین کننده و اسانس مانند سوپرمینت به منظور ایجاد حس خنکی و تازگی در دهان و دندان استفاده می شود.

 چه دهانشویه ای بهتر است

استفاده از یک ماده نگهدارنده مناسب در فرمولاسیون دهانشویه اهمیت ویژه ای دارد. بسیاری از مواد نگهدارنده سرطان زا هستند از از این رو ماده مورد استفاده به عنوان نگهدارنده در فرمولاسیون دهانشویه با مواد نگهدارنده مورد استفاده در فرمولاسیون سایر مواد شوینده متفاوت و دارای حداقل اثرات جانبی است.

فرمولاسیون دهانشویه

مجموعه فرمولچی با بکارگیری کارشناسان مجرب و تحصیلکرده و با سابقه ای مفید چندین ساله در زمینه فرمولاسیون و ساخت مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی شما کارآفرینان گرامی را در جهت تولید صنعتی انواع دهانشویه های درمانی و غیر درمانی راهنما‌یی می کند. همچنین مجموعه فرمولچی شما را با نقش هر یک از مواد اولیه به کار رفته در فرمولاسیون دهانشویه آشنا می کند. با کمک کارشناسان این مجموعه میتوانید فرمولاسیون دهان شویه با قیمت مناسب و  صرف کمترین وقت و هزینه را تجربه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.